Софийската градска прокуратура образува досъдебно производство за безстопанственост на болница „Пирогов”. Образувани са и 6 досъдебни производства за безстопанственост за болниците в Попово, университетската в Бургас, за МБАЛ Благоевград, за МБАЛ Русе, за МБАЛ-Велико Търново и за МБАЛ – Кърджали. Това обяви на брифинг говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова, предава БНР.
Тя припомни, че вече се разследват и болниците във Враца и в Ловеч.
В разследванията става дума за т. нар. модел „болница в болница“, т.е. държавно или общинско лечебно заведение допуска на своя територия частно, което е в нарушение на закона, като сключва договори за еднакви дейности, за отдаване на апаратура под наем или за съвместна дейност. Това от 2010 г. е забранено в Закона за лечебните заведения, а за тази практика се заговори след фалита на болницата във Враца, за която вече има четири обвинения, включително и на един заместник-министър.
В края на миналата година след протест на работещите в болницата във Враца главният прокурор Сотир Цацаров, министърът на вътрешните работи Валентин Радев и министърът на здравеопазването Кирил Ананиев обявиха, че започват проверка на стотици договори на болници в цялата страна. Част от тази проверка е и разследването, заради което вчера беше задържан шефът на Здравната каса в Ловеч.
Арнаудова отказа да даде подробности за проверките в "Пирогов" и за останалите болници с аргумента, че не би искала да пречи на разследването.
"Там обвинени конкретни лица няма, но делата идват в София, за да се избегнат евентуални местни зависимости”, посочи тя.
По думите ѝ обвинение ще получи всеки, който източва общинска или държавна болница, независимо от ранга му и независимо от това дали е министър или заместник-министър.
На този етап не обмислям смяна на директори на болниците, обвинени в безстопанственост, тъй като не се е доказала вина, заяви здравният министър Кирил Ананиев пред журналисти в парламента, допълва БНТ. Това е работата на прокуратурата, когато има такива сигнали, тя е длъжна да действа. Когато докаже съответни резултати, ще се вземат и съответните съдебни решения, каза Ананиев.
Подали сме в прокуратурата 8 случая на база на проверки от преди няколко месеца. Тя ги анализира и преценява дали да влязат някъде или не, посочи той.
Ананиев увери, че засега няма болница, която да е в състояние на фалит.
„Направихме оздравителни планове на всички болници и най-вече на най-тежките болници, които се изпълняват. С всеки месец финансовото им положение се подобрява“, категоричен бе Кирил Ананиев.
Той коментира, че няма притеснение за „Пирогов“. „Ще влезем следващата седмица в „Пирогов“ с конкретен оздравителен план, който ще подобри в значителна степен финансовото му състояние. Ще оптимизира разходите и структурите вътре в болницата“, допълни Ананиев.
Към момента в "Пирогов" няма постъпила официална информация от прокуратурата за производство или проверка, каза пред журналисти говорителят на болницата Мария Пойразова, цитирана от БТА. На територията на "Пирогов" няма нито една частна структура, каза тя.
Не ме притеснява проверка, каза директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов.
Твърдението на прокуратурата, че болницата в Кърджали е една от седемте в страната, които са на ръба на фалита не отговаря на истината, няма такова нещо, заяви директорът на лечебното заведение доц. д-р Тодор Черкезов. По думите му нещата са пределно ясни от финансовите документи, а те са фиксирани в годишния отчет, който ще бъде представен през май.
* Допълнена към 16.30 часа