fallback

Арнаудова: Законът за частната охрана може да доведе до разпад на държавността

Това ще бъде армия под ръководството на кмета на общината, заяви говорителят на главния прокурор

10:32 | 13.03.18 г. 10
Автор - снимка
Редактор

Разрешаването на кметовете на общини да сключват договори с частни охранителни фирми за охрана на цели урбанизирани територии може да доведе до разпад на държавността. Това каза говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова по bTV.

В понеделник и главният прокурор, и президентът независимо един от друг, атакуваха в Конституционния съд (КС) текстове от Закона за частната охранителна дейност (ЧЗОД).

Основното притеснение е, че кметовете на практика ще могат да създават своя собствена армия. Според главния прокурор и държавния глава охраната на населените места трябва да остане задължение на МВР.

Атакуваните от Цацаров разпоредби „категорично противоречат на принципите на правовата държава. Те са противоконституционни и защото с отнемането на правомощия от държавата и възлагането им на частни субекти, е налице опасност и за националната сигурност, и за нарушаване на правата на всички български граждани“, каза Арнаудова.

По думите ѝ по новите разпоредби частните охранители ще имат правото включително да задържат хора.

Със закон се предоставят такива правомощия на частно-правни субекти, с каквито разполагат органите на държавната власт, конкретно служителите на МВР. Това ще са хората, които реално ще правораздават на улицата, които ще могат дори да използват оръжие в случай на съпротива и на тяхната лична преценка се предоставя дали да се намесят, кога, дори да вземат властта в свои ръце и да отвеждат лица в съответното районно управление на МВР. Те ще охраняват обществения ред по време на изборите, а законодателят не е предвидил ограничение, каквото съществува за служителите на МВР, да не членуват в политически партии, изтъкна Арнаудова.

„Действително това ще бъде една, образно казано, армия под ръководството на кмета на общината“, посочи тя.

В отговор на въпрос говорителят каза, че в закона не е регламентирано кой ще има повече правомощия – МВР или частните охранители.

„Българските граждани вече плащат за услугата сигурност с данъците си. Недопустимо е да бъдат натоварени, дори през бюджета на общината, с финансови задължения за услуга, която им се дължи по конституция“, добави Арнаудова.

Относно представената вчера нова версия за инцидента в Хитрино говорителят повтори коментара на прокуратурата, че хипотезата, цитирана от „Булмаркет“, вече е била обект на разследването и е била отхвърлена, както и че частните експертизи не могат да послужат, нито за промяна на изводите на прокуратурата, нито на органите на съда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:48 | 12.09.22 г.
fallback