fallback

Експерт: Предприемачеството върви по-трудно в по-развити икономики

Малките и средните фирми ще имат достъп до над 1 млрд. лева по различните програми

14:09 | 12.03.18 г.

Търговията в България носи изключително малко добавена стойност, което е предизвикателство, но може да бъде и възможност за търговците да добавят стойност чрез технологиите. Това каза Венеция Нецова, основател на стартъпа „Навигатор“, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Според нея българският бизнес има база за сравнение в другите икономики, когато иска да излезе в чужбина, но не може да се ориентира толкова добре в предприемаческата екосистема в България.

Тя прогнозира, че образованието в предприемачество е много важно за развитието на икономиката. 

„Колко по-развита е една икономика, толкова по-трудно върви предприемачеството“, смята Мира Кръстева, основател на GEM България.

Тя е на мнение, че колкото е по-добра средата, толкова по-комфортно се чувстват хората на работа, защото нямат нужда да са предприемчиви и нямат толкова проблеми в средата, които трябва да се решат.

“Предизвикателството пред ресурсно обусловените икономики е как да си подобрят средата, а пред иновативните – как да провокират хората как да са по-инициативни“, посочи Кръстева и обясни кои са индикаторите, с които методологията определя стандартите на икономиките.

Лъчезар Борисов, заместник-министър на икономиката, коментира, че младежкото предприемачество е един от водещите приоритети, защото то може да се превърне във фактор, който да допринесе за предстоящата индустриална революция, а може да се превърне и във фактор за решаване на много проблеми – на пазара на труда, младежката безработица и да се запазят талантите в България.

Според него са важни креативността и иновациите. Той посочи, че България е на 29-то място по креативност в целия свят.

„Основните три групи фактори, които влияят за развитието на предприемачеството, са достъпът до финансиране, образованието в областта на предприемачество и интернационализацията“, заяви Лъчезар Борисов.

Той е убеден, че 2018 г. е годината на предприемачеството, с достъп до финансирането с използване на инстументите на финансовия инженеринг.

„Предприемачите от малките и средните предприятия ще имат достъп до финансиране над 1 млрд. лева по различни програми – грантови схеми, фондове за рисков капитал, фондове за дялово участие, гаранционни схеми, онлендинг финансиране през Българската банка за развитие, по „Плана Юнкер“, информира зам.-министърът.

Какви са добрите примери в образованието за предприемачество и кои икономически проблеми могат да се решат? Вижте повече във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:50 | 08.09.22 г.
fallback