Европейската комисия е изпратила днес официални уведомителни писма на България с искане да приведе разпоредбите си за данъка върху добавената стойност (ДДС) в съответствие с правото на ЕС, съобщават от пресцентъра на Комисията.
Има два случая, които са предизвикали реакцията на Комисията. Единият е свързан с факта, че към момента малките дружества, търгуващи с горива, са задължени да плащат авансово прекомерно високи суми, за да гарантират, че могат да платят дължимото от тях ДДС. За големите дружества е достатъчно само да внесат гаранция в размер, равен на дължимото по сделките им ДДС.
Според Комисията националното законодателство не е съвместимо с нормите на ЕС и със свободата на стопанска инициатива.
В същото време ЕК приканва България правилата си за начисляване на дължимия ДДС в случаите, когато стопански активи се използват за частни или нестопански цели и когато стопански активи се прехвърлят в друга държава членка. Ако България не предприеме действия по тези две искания в следващите два месеца, Комисията може да изпрати мотивирано становище на българските органи.
ЕК отбелязва още, че по отношение на производството срещу България за установяване на нарушения по Директивата относно исковете за обезщетение за вреди при нарушаване на антитръстовите правила в началото на 2018 г. страната ни е изпратила уведомление, че е транспонирала Директивата, и понастоящем се извършва оценка на пълнотата на мерките за транспониране.