България и Катар правят инфраструктура за доставка на природен газ
В. 24 часа
България и Катар ще си сътрудничат при изграждането на нова инфраструктура за доставки на втечнен или компресиран природен газ от Държавата Катар за страната ни и региона на Югоизточна Европа. Това съобщиха от правителствената информационна служба. Двете държави ще подкрепят участието на своите национални енергийни компании в съвместни проекти в областта на проучването, добива, преноса и дистрибуцията на въглеводороди.
Те ще разгледат конкретни варианти за съвместни дейности, включително чрез създаване на смесена компания или други механизми. Това е предвидено в проект на меморандум за разбирателство между българското Министерство на енергетиката и Министерството на енергетиката и индустрията на Държавата Катар, одобрен от правителството.
100 млн. лв. за стартъпи от Фонда на фондовете
В. 24 часа Със 100 млн. лв. ще помогне Фондът на фондовете стартиращи компании през 2018 г. Те ще се разпределят в три фонда: За ускоряване и финансиране на начален етап с 27,3 млн. лв. и два за финансиране на начален етап - съответно с 35,7 млн. лв. и 37,3 млн. лв. В сряда бяха отворени офертите от кандидатите да менажират финансовия ресурс.
Шестима кандидати продължават в надпреварата. Едно от условията към кандидатите в процедурата за подбор е тези средства да бъдат допълнени с частно съфинансиране, предоставено от тях и други частни инвеститори в размер на минимум 10% за първите два фонда и минимум 30% за третия.
Преди година "Борисов 3" отказал участие в сделката за ЧЕЗ
В. Сега
На българската държава бе предложено да участва в сделката за ЧЕЗ, но тя се отказа, казва в интервю пред чешкия вестник "Лидове новини" и пред Би Ти Ви Томаш Плескач, който отговаря за задграничните дейности на ЧЕЗ. Информацията идва на фона на продължаващите в Прага разговори с българската фирма "Инерком", която бе избрана за купувач на активите на седемте български поделения на ЧЕЗ у нас. Един от акцентите е настояването на българската държава да има контрол върху тези активи и да се включи в сделката.
Това може да струва прекалено скъпо заради арбитражното дело, което ЧЕЗ води срещу България в съда във Вашингтон. От чешка страна намекнаха, че може да се стигне до извънсъдебно споразумение, при което българската страна да плати компенсация. Конкретни суми за иска и за евентуално споразумение засега не са обявявани. Вицепремиерът Томислав Дончев заяви пред Би Ти Ви, че правителството никога не е водило война с който и да било бизнес - малък, голям, чужд или български. На правителствата "Борисов 1, 2 и 3" предложение от ЧЕЗ към държавата не е правено, коментира той.
Прокуратурата преброи 900 бегълци от правосъдието
В. Сега
Над 900 души са избягали от правосъдието, установи прокуратурата след месец проверка. Огромната част от тях - 700 души, са в чужбина - в затвор или с променена самоличност. За останалите над 200 души няма информация. Причините за бягствата бяха обобщени от главния прокурор Сотир Цацаров: тромава система за привеждане в изпълнение на присъдите и нисък капацитет на МВР да издирва.
Най-много са бегълците с леки присъди до 1 г. Сред тях най-често се срещат осъдени за шофиране след употреба на алкохол или наркотици или без книжка. Има обаче трима, които са осъдени на доживотен затвор. Общо избягалите са 925, като най-много са в района на Пловдив - 200 души. Следват София (176), Варна (162) и Велико Търново (154).
БСП яхна странен протест срещу продажбата на ЕРП-тата
В. Сега
Протестът с искане за оставката на премиера Бойко Борисов заради сделката за ЧЕЗ вчера се превърна в митинг срещу цялостната политика на правителството. Макар и обявен от извънпарламентарни структури, той бе яхнат от БСП, чиито лидери се оказаха главни действащи лица.
Освен "Оставка" и "Мафия" демонстриращите скандираха за по-високи пенсии, за решаване на демографските проблеми, на проблемите в здравеопазването, срещу Истанбулската конвенция и т.н. "Тук сме да кажем на управляващите, че хората в провинцията изнемогват и че с пенсия от 200 лв. не се живее", заяви представител на партия "Българската пролет", която бе един от организаторите. Междувременно Би Ти Ви излъчи репортаж как в Дупница пенсионери тръгват организирано с автобус, за да поискат да получат по-добри условия за отопление с ток.
Руският патриарх разцепи патриотите
В. Стандарт
Руският патриарх Кирил разцепи патриотите. Оценка за него, дадена от вицепремиера и лидер на НФСБ Валери Симеонов, предизвика истинска война в коалицията "Обединени патриоти" Патриархът на Москва и на цяла Русия Кирил e второразрядно съветско ченге и хитрец, известен като „цигарения митрополит на Русия", заяви Симеонов пред БНТ. "Атака" и ВМРО светкавично се разграничиха от думите на Валери Симеонов и настояха лидерът на НФСБ незабавно да се извини на руския патриарх.
Парламентарната група на Обединени патриоти излезе с обща декларация, подписана от Волен Сидеров. Документът определя използвания от Симеонов език като груб и недопустим, особено срещу главата на най-голямата православна църква в света. Документът бе гласуван с кворум, но само от депутатите на "Атака" и ВМРО. Парламентаристите на НФСБ напуснаха заседанието. Заставаме зад думите на Валери Симеонов, съобщи зам.-председателят на ПГ на Обединени патриоти Валентин Касабов (НФСБ). "Да нападнеш патриарха на една православна църква за мен е равностойно на ислямистки и джихадиски акт. Категоричен съм, че Валери Симеонов трябва да се извини", каза Волен Сидеров.
Само 1317 нашенци декларирали данъци от доходи от чужбина
В. Монитор
Само 1317 български граждани декларирали през миналата година окончателни данъци от доходи, придобити в чужбина, съобщиха за „Монитор“ от Националната агенция по приходите (НАП). Декларираните данъци за внасяне на данъци в България са 5 млн. лв. Говорителят на приходната агенция Росен Бъчваров съобщи за „Монитор“, че най-често въпросните пари се заявяват за доходи, получени в големите страни от ЕС Германия, Франция, Великобритания.
Германия е в топ 3 на водещите туристически пазари за България В. Монитор
Германия е в топ 3 на водещите пазари за входящ туризъм за България. През 2017 г. германските туристи у нас са повече от 870 хил. и нарастват с 5,3 на сто спрямо година по-рано. Това каза министърът на туризма Николина Ангелкова на работна среща с Дейвид Рюц, изпълнителен директор на ITB Берлин.
Тя отбеляза, че през 2017 г. чуждестранните посетители в България са надхвърлили с над 1 млн. души населението на страната, достигайки до 8,882 млн. Това е увеличение от 7,6% спрямо рекордната доскоро 2016 г. Ангелкова допълни, че резултатите за първия месец на 2018 г. също са обещаващи. През януари общият брой туристически посещения на чужденци в България е близо 438 хил. и се отбелязва ръст от 18,8% спрямо същия месец година по-рано. В първия месец на 2018 г. посетителите от Германия са близо 12 хил. като се увеличават със 7,7% в сравнение с януари миналата година.