Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще направи секторен анализ на пазара на предоставяне на банкови услуги от кредитните институции, членуващи в Асоциацията на банките в България (АББ).
Антимонополният регулатор е взел това решение на 1 март, съобщава на интернет страницата си КЗК.
Причината за новото проучване на конкурентността е консолидацията в банковия сектор и измененията в нормативната уредба.
От КЗК припомнят, че внимателно наблюдават конкурентната среда на този пазар и следят публично достъпните факти и обстоятелства, които имат отношение към правоприлагането на Закона за защита на конкуренцията.
Предишният секторен анализ на конкурентната среда при банкирането на дребно на антимонополната комисия обхвана периода 2006 - първо полугодие на 2008 година.
В решението на КЗК се посочва, че е бил извършен "общ преглед на действащите тарифи за лихвите, таксите и комисионите, прилагани от банките - членове на Асоциацията на банките в България, при предоставянето на услуги към клиенти, публикувани на интернет страниците на съответните банки".
Това, което установила комисията като информация, поражда "необходимост от по-задълбочено изследване на конкурентността, прозрачността и условията, предлагани от банките при предоставянето на услугите им в периода 2015-2017 г.".
В решението се посочва още, че "в тази връзка допълнително следва да бъде установено съществуват ли бариери пред клиентите при смяна на обслужващата банка при предоставянето на конкретна услуга и евентуално наличие на обвързващи/пакетни продажби и др." Събраната към момента информация поражда необходимост от ново по-задълбочено изследване на конкуренцията при предлагането на банкови услуги, което да анализира настоящите пазарни процеси и идентифицира евентуални допълнителни мерки, които да допринесат за правилното и ефективно функциониране на конкурентната пазарна среда, аргументират се в комисията, ръководена от Юлия Ненкова.
За да повиши ефективността на извършваните действия и в рамките на законовите си правомощия, КЗК ще изиска актуална информация от компетентните държавни органи и съответните браншови организации.
Социално-икономическата значимост на този сектор изисква детайлно и отговорно проучване, поради което КЗК призовава обществеността за активно съдействие при предоставянето на всякаква информация и данни във връзка с настоящото производство, коментират от антимонополния регулатор.