Личи огромен законодателен дефицит в България. Правителството не разполага с инструмент за стратегическите предприятия. Бих пренаписал цялото банково законодателство, трябва да запушим този дефицит максимално бързо.
Тези съвети даде финансистът Емил Хърсев, който в ефира на bTV коментира скандалите около сделката с ЧЕЗ и Гинка Върбакова.
"Колегите банкери, които биха финансирали сделката преди една седмица, сега би трябвало да се откажат. Когато една сделка с гръм се окаже нежелана, тя се спира и не се финансира", отсече финансистът.
Хърсев е категоричен, че сделката е поне с 50 % надценена, което е “една безбожно надута цена” и припомни, че в четвъртък в Комисията по енергетика ДАНС съобщи, че първоначалната цена на ЧЕЗ е била около 200 млн. евро, а сега става дума за два пъти повече пари.
“Страните, които се договарят, трябва да разберат, че тази сделка не може да стане", категоричен е Хърсев и като аргумент цитира анкета, от която се разбира, че „народът не ще Гинка“.
По думите му дори великият банкер Буров се е отказал от сделката на живота си. Той е искал да купи БНБ, но като разбрал мнението на народа, казал: "Срещу народа не мой! И спрял!
Какво очаквате да се случи със сделката за активите на CEZ в България?
„Така трябва и сега страните да се откажат от сделката. Трябва всички да разберат, че тази сделка не се приема и банкерите също да се откажат от това. Когато една сделка с гръм се провали на пазара, тя се спира. Това не трябва да продължава, защото няма да завърши добре", каза Хърсев и напомни, че дори в Германия са падали правителства заради ЕРП-та.
Повод за коментара му е изказването на премиера Бойко Борисов, че някой иска да бутне кабинета чрез сделката за ЧЕЗ.
Политологът Даниел Смилов пък изказа мнението, че при сделката с ЧЕЗ става дума за проспиване, „тъй като е имало информация“. Той обаче не се нае да каже каква е връзката между падането на кабинета през 2013 г. и дали може да се направи паралел, какъвто видя премиерът.
Темата за ЧЕЗ България можете да следите тук