fallback

Предприемач: В земеделието се инвестира дългосрочно

Модерното селско стопанство има необходимост от иновации, посочи Иван Колибанеков, управител и собственик на Флора Юръп

11:18 | 28.02.18 г.

"Реших да се занимавам със земеделие, когато бях втори курс. Мой приятел ме помоли да превеждам на инвеститор от Холандия, който се занимаваше със земеделие в село близо до Панагюрище. Бях на няколко срещи с местните хора, а той вече беше доста песимистично настроен. Тогава видях даден потенциал и предложих на въпросния инвеститор да купя дял от фирмата му." Това разказа в предаването „Бизнес среща“ на Bloomberg TV Bulgaria Иван Колибанеков, управител и собственик на „Флора Юръп“, който е представител и на Асоциацията на младите предприемачи в България.

Той е член и на европейската асоциация YES FOR EUROPE, която представлява една от най-представителните младежки асоциации за предприемачи.

„В началото огромен проблем бяха хората, добрият екип, който да обработва земята. Друга пречка беше теренът, който там е полупланински. Предизвикателство беше и финансирането, сподели той. – Проблемите впоследствие се решават с упорита работа, добър екип и постоянно инвестиране на текущата печалба.”

Колибанеков разкри, че 90% от печалбата се реинвестира всяка година.

Ръстът от 2011 г. досега е 4-5 пъти, посочи предприемачът и обясни, че парите от дейността на дружеството са от собствени добиви на земеделската продукция и плащането на единица площ от европейските фондове.

„Доколкото знам, в България няма ГМО семената, европейските директиви не го позволяват. Аз съм против ГМО семената заради негодността и нездравословността на храната впоследствие, а и защото влияят зле на почвите. Доказано е, че в Америка генно отглеждана царевица превръща почвата в пясък. Земеделският бизнес не е от днес за утре – в него се инвестира дългосрочно и не трябва да се изчерпва ресурсът на земята“, категоричен е предприемачът. 

Какви са предизвикателствата при отглеждането на земеделската продукция? Как се  диверсифицира рискът? Защо предприемачът смята, че политиката в биоземеделието е противоречива? Правилно ли се разпределят парите от субсидии? Къде може да е конкурентна България при отглеждането за земеделска продукция? Защо се променят правилата в движение при оценка на проектите? Ще навлязат ли иновациите и дигитализацията  в модерното селско стопанство? Вижте повече във видеото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:48 | 14.09.22 г.
fallback