fallback

Промените в ЗОП за оградата на границата разгневиха опозицията

Спорен се оказа въпросът за бързите процедури за ремонт на съоръжението

09:24 | 23.02.18 г.

Договорите за ремонт на оградата на границата с Турция да се сключват без обществена поръчка, а с пряко договаряне с фирмите – това е предложено в проект за изменение на Закона за обществените поръчки (ЗОП), който ще бъде обсъден днес от парламента.

"Не знаем какво налага тази спешност, с която се разглежда законът. Заинтересованите страни предлагат да не минава поддръжката на оградата с Турция през обществена поръчка, а чрез договаряне. Така няма да има състезателни процедури, няма да има прозрачност, ще има спекулация със средствата“, каза депутатът от БСП Филип Попов пред Bulgaria ON AIR.

Така според него ще се прикрият и злоупотребите при строежа на самата ограда. Социалистът отбеляза, че и сега има предвидена възможност в ЗОП за "бърза писта" при извънредни обстоятелства.

„При едни форсмажорни обстоятелства в момента няма как да се реагира бързо, а охрана на държавната граница трябва да бъде осъществявана, независимо какъв е процентът на миграционния натиск“, каза пред БНР Християн Митев от Обединените патриоти. 

Според него не може да се рискува оградата да бъде нарушена на определени места по половин до една година или повече при обжалване на търговете по ЗОП. Той отчете, че при гласуването на закона се е бързало заради  съществуващия към онзи момент миграционен натиск и е било записано само изграждането, без да бъде заложено и поддържането.

Днес парламентът ще гледа и промени в антикорупционния закон, внесени от ГЕРБ и Обединените патриоти.

Промените в Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество се налагат заради новите декларации, които общинските съветници трябва да подават за несъвместимост. Въвежда се ново изискване в тези декларации – общинските съветници да не бъдат еднолични търговци, съдружници, акционери, членове на управителни, надзорни или контролни съвети на търговски дружества, които имат сключени договори с общината, както и с търговски дружества с общинско участие, също и с общински предприятия, каза още Християн Митев.

Оказа се, че една голяма част от общинските съветници са в определени договорни отношения в общината. Такива примери са лекарите и зъболекарите, които имат кабинети в ДКЦ-тата, които са търговски дружества с общинско участие. Ако приложим закона в този му вид, ще се стигне именно до несъвместимост затова, че общинският съветник „Х“, например, има договор с „Топлофикация“, която също е общинска, или има договор с ВиК – дружество, което е с общинско участие, обясни той.

Вносителите предлагат да се даде гратисен период до 1 декември 2019 г. за общинските съветници по отношение на несъвместимостта на длъжностите и конфликта на интереси.

Остава задължението общинските съветници да подават декларации за имущество и конфликт на интереси. Ако не я подадат, отговорността им остава, а освен това общинските съветници са длъжни да спазват правилата, свързани с конфликт на интереси, каза Митев. Той допълни, че срещу общинските съветници ще могат да се подават сигнали за конфликт на интереси по реда на новия антикорупционен закон.

„При сегашната редакция на законовия текст стигаме до абсурдни положения. Означава ли това, в едни следващи избори - да кажем, че сега лекарите ще напуснат – ще лишим Общинския съвет от специалисти в сферата на здравеопазването? Действително трябва да се направи една много по-детайлна уредба и мисля, че правна комисия в това отношение има готовност да изработи по-добър проект за изменение и допълнение – по-детайлен, не скорострелен, ако използваме терминологията на опозицията, с който да могат да се оправят, тъй като има и други проблеми, свързани с прилагането на този закон“, каза той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:35 | 13.09.22 г.
fallback