fallback

СПА туризмът изпитва проблем с недостиг на кадрите

Този туристически сектор бележи непрекъснат ръст, независимо от икономическите и политическите кризи, отчетоха експерти

14:00 | 16.02.18 г.
Автор - снимка
Създател

България вече е на картата на Европа като СПА дестинация, но страната има проблем с кадрите, коментира д-р Татяна Ангелова - председател на Медицинската комисия на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на туристическата борса "Ваканция СПА, експо". Тя обясни, че младите хора намират по-лесно достъп до бизнеса извън България, а финансовите параметри там са по-добри, предаде БТА.

Броят на младите хора, които постъпват в учебните заведения по специалности, необходими на СПА и балнео туризма - рехабилитатори и кинезитерапевти, не е голям, а потреблението на тези туристически услуги става все по-голямо, изтъкна още Ангелова.

Тя посочи, че СПА туризмът бележи непрекъснат ръст, независимо от икономическите и политическите кризи, но отбеляза, че в този сегмент ръстът е предимно за сметка на българите.

Татяна Ангелова каза още, че и други европейски държави имат проблем с недостига на кадри, като открои Чехия и Германия, като последната е заявила нужда от 10 000 рехабилитатори и кинезитерапевти. Ангелова призова бизнеса да си регулира финансовите параметри и да намерят начин как да стимулират оставането на българските млади хора в страната, като отчете, че възможността в СПА курортите да бъдат наети хора от Молдова и от Украйна е заради по-ниския от нашия стандарт на живот.

Ангелова каза, че недостатъчно ефективно се използва възможността за привличане на платежоспособни туристи от Западна Европа с готови заплатени пакети за рехабилитация и балнеология, в частност от Балтийските държави.

Заместник-председателят на УС на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Марияна Добрева съобщи, че през следващата година има възможност да започне работа трудова борса за кадри в балнео и СПА туризма.

Целта е да се осъществи връзката между университетите и членовете на браншовите организации в туризма, а съюзът по балнеология и СПА туризъм да бъде като неформален посредник между тях, каза пред БТА Добрева. Тя изрази надежда тази година да бъде положена основата на борсата и да бъдат открити партньорите, а догодина платформата да стане активна.

Във форума участваха и представители на висши училища, където се подготвят кадри за този сектор.

Проф. Тодорка Костадинова – зам.-ректор на Медицинския университет - Варна, също отчете по време на дискусията недостига на кадри в туризма на фона на увеличаващите се нужди от туристически балнеологични и СПА услуги. Тя обясни, че е необходимо постоянно повишаване на квалификацията, или така наречено „учене през целия живот“, на кадрите с този професия, за да може страната ни да остане на европейската карта като СПА дестинация.

България трябва да е сред водещите държави в сектора, защото като технологии и като обучение на кадрите по нищо не изостава от тях, категорична е Костадинова

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:13 | 11.09.22 г.
fallback