fallback

Бизнесът: Без внос на работници развитието на икономиката ще спре

Работодателите в България поставят нови изисквания за допълнителни облекчения за внос на работници от трети страни

16:20 | 12.02.18 г. 3

Без внос на работници развитието на икономиката ще спре, като се ограничи до днешните ограничени възможности. Това посочват в писмо от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) до председателя на Народното събрание Цвета Караянчева и председателя на парламентарната Комисия по труда и социалната политика Хасан Адемов.

В него се изразява подкрепа за последните предложения в Закона за трудовата миграция и се дават нови предложения, с които да бъде допълнително облекчен вносът на работна сила от трети държави.

Наред с вече приетите и обновени предложения в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност бизнесът поставя и нови изисквания за допълнителни облекчения.

Работодателите настояват Агенцията по заетостта да предоставя писмено решение по-бързо - в 14-дневен срок от подаване на заявлението за разрешаване на достъп до пазара на труда на работници - граждани на трети държави, вместо 30-дневен, както е сега. 

Да се премахне задължението за работодателите по време на зимния туристически сезон да подават заявление за получаване на решение за едни и същи работници за един и същ сезон два пъти поради изтичане на календарната година е друго предложение.

Бизнесът иска и да бъде удължена продължителността на разрешения достъп до пазара на труда от 12 на 24 месеца с оглед наемане на лица от отдалечени страни – например от Индия и Виетнам. Със същите мотиви се иска и срокът на решението да може да бъде продължен до пет, а не до три години, както е сега.

В писмото си работодателите припомнят някои факти, свързани с неблагоприятни тенденции на българския трудов пазар, като посочват необходимостта от по-ефективна намеса на пазара на труда за облекчаване на достъпа до работа в България.

В писмото на българските работодатели се казва още, че предпочитат да наемат български работници, но не могат да чакат „отглеждането“, обучението, квалификацията на един работник, защото е дълъг процес. Те смятат за наивно да се очаква, че затварянето на пазара на труда за внос на работници и специалисти от трети държави ще ускори ръста на доходите в страната, както смятат синдикатите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:04 | 14.09.22 г.
fallback