Инициативата в търсене на инвестиции е от стартъпите, но много бизнес ангели индивидуално откриват иновативни компании, като процесът е взаимен. Това разкри в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Николай Ярмов, изпълнителен директор на Центъра за предприемачество и управленско развитие (CEED) и основател на организацията на българските бизнес ангели CEO Angels Club.
Той поясни, че бизнес ангелите са предприемчиви личности, желаещи да помагат на млади стартиращи бизнеси, на хора, дръзнали да се занимават със собствен бизнес.
“Това са хора хранители, пазители, поддържащи такива начинания на собствен риск. Към бизнес ангелите могат да се обърнат фирми и хора, чиито идеи са в зародиш, т.нар. стартъпи, които тепърва навлизат на пазара”, съветва той.
Ярмов напомни, че в повечето случаи бизнес ангелите не дават заеми, а инвестират в компаниите срещу получаване на дял от компанията, който е в основата на очакваната възвръщаемост, като обикновено се очаква печалбата да варира в няколко пъти в размера на първоначалните инвестиции (обикновено 5-6 пъти).
„Има случаи, които са били възвръщани над десет пъти направената инвестиция. Със сигурност има и загубени инвестиции, това все пак е рисков бизнес без никакви гаранции", посочи Николай Ярмов.
Той информира, че понякога се комбинират няколко бизнес ангели за „синдикиране със споделен риск“, което дава възможност да се генерира по-голяма инвестиция.
Ярмов обясни, че по този начин и компаниите имат достъп до „по-голяма палитра от знания, повече опит и повече контакти“.
Досега CEO Angels Club е инвестирал над 870 хил. лева в четири компании, но са оценявани над 100 фирми.
Какъв е срокът, в който бизнес ангелите държат инвестицията? Какъв е стимулът на предприемачите да развиват компанията? Каква е разликата между фондовете за рисково инвестиране и бизнес ангелите? Къде може да депозират своето предложение към бизнес ангелите компаниите? В кои сектори са инвестициите на бизнес ангелите? Вижте повече във видеото!