BiTV е продадена на човек, свързван с Красимир Гергов в. Капитал
В отворено писмо до медиите късно в четвъртък вечерта създателите на "Би Ай Телевизия" (Bulgarian International Television - BiTV), братята Павел и Румен Вълневи съобщиха, че вече не са собственици на канала. За предстояща продажба на телевизията се говори от близо година. В търговския регистър все още не е отразена промяната на собствеността на медиата.
В емоционалното си обръщение управителят на BiTV Павел Вълнев обяснява, че мечтите обаче трудно се управляват отдалече, дори когато са оставени да се реят свободно на пазарния вятър. "А пазарът в България е особен – телевизионният е съсредоточен в мейнстрийма, а рекламата е насочена натам. Ако съдя по ситуацията в САЩ, където живея, а и в Европа, за кратко време и тук ще се установи, че малките медии са задължителна част от избора на гражданите. Те дават глас на хората извън статуквото, носят плурализъм и демокрация.
София ще наказва граждани, които имат карта за метрото, но не я ползват в. Сега
Центърът за градска мобилност вече дебне кой използва абонаментната си карта "Паркирай и пътувай" по предназначение, т.е. дали реално ползва метрото, или само купува карта заради паркирането. Ако има карта, но не пътува с метрото, ще плаща по-скъпо за буферен паркинг. Това се разбра покрай информации, че преминаването на въпросните паркинги от "Метрополитен" към ЦГМ ще доведе до поскъпване на услугата.
"Засилвайки контрола от ЦГМ, установихме, че по-голямата част от тези клиенти неправомерно използват услугата "Паркирай и пътувай", т.е. те ползват само паркинга", съобщи директорът на "Паркиране и мобилност" в ЦГМ Румяна Милова пред Би Ти Ви. Услугата е приложима само за граждани, които разполагат с тридневна, едномесечна, тримесечна, шестмесечна или годишна абонаментна карта по редовна тарифа за всички линии на обществения транспорт или за метро. Паркирането в буферните паркинги за тях е безплатно в рамките на работното време на метрото и 0.50 лв. на час за всеки следващ час след края на работното му време.
Общинари отказват да се подчинят на антикорупционния закон в. Сега
Общинарите станаха поредното съсловие, което намери нередности в новия антикорупционен закон. "България може да остане без общински съветници. Законът им забранява да участват в търговски дружества, които имат договори с общините. Много от тях вече изпълняват задълженията си неправомерно", заяви пред БНР Красимира Германова, шеф на местния парламент в Созопол и ръководител на Националната асоциация на председателите на общинските съвети. Организацията се събра вчера на заседание в Ловеч и една от обсъжданите теми бе именно новият закон.
Законът влезе в сила през януари, а преди това остри критики към него отправиха неправителствени организации, опозицията и президентът. Държавният глава наложи дори вето, което бе отхвърлено от управляващото мнозинство.
Плащаме данъци с карти без такси в. Стандарт
Данъци и осигуровки могат да се плащат с банкови карти без дължими такси. Това съобщиха от Националната агенция за приходите. Освен дължимите налози и осигурителни вноски, по този начин могат да се плащат и задължения към други институции, събирани от НАП. Оттам обясняват, че това може да стане по два начина. Първият, най-лесен, е чрез новата услуга на НАП, достъпна чрез портала за електронни услуги на Агенцията, която функционира 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата. Без такси клиентите на НАП могат да преведат задълженията си и чрез инсталираните физически ПОС терминали на работните места в салоните за обслужване на НАП.
Чужди фирми търсят сортовете на Добруджанския земеделски институт в. Монитор
През 2017 година Добруджанският земеделски институт край Генерал Тошево е работил по 15 лицензионни договора с чужди фирми от Кипър, Турция, Румъния, Молдова, Украйна и др., съобщават от ДЗИ. В резултат на това сътрудничество, през изтеклата година в Беларус е признат хибрид слънчоглед Алпин, а сортовете обикновена пшеница Мерилин и Лазарка бяха утвърдени в Националната сортова листа на Република Турция. През годината са подписани 14 нови международни договора – за лиценз, за сортоизпитване и обмен на генетичен материал. Интерес към дейността на института има от специалисти от Франция, Румъния, Турция, Полша, Испания, Молдова, Украйна, Румъния, Русия, Сърбия.
Брюксел даде на Македония пари за жп линията до България в. Монитор
Брюксел отпуска на Македония 71,5 млн. евро за изграждане на част от третата фаза на жп линията към България - участъка от Крива паланка до граничен пункт Деве баир, съобщи македонското министерство на транспорта.
1 млрд. лева повече от акциз, ДДС и мита в хазната в. Труд
Над 1 млрд. лева повече приходи от акциз, ДДС, мита и глоби е събрала Агенция „Митници“ през 2017 г., показва годишният отчет на ведомството. Общата сума достига 9,268 млрд. лева или с 12,3% повече спрямо 2016 г.
Най-голям е ръстът от постъпленията от ДДС от внос – с 24,7 на сто, което се дължи на увеличения внос на повечето групи стоки, както и на голяма част от борсовите цени. При приходите от мита повишението е с 12,3% спрямо 2016 г. Само от акцизи в хазната са постъпили 4,984 млрд. лева, което е с близо 179,5 млн. лева повече на годишна база. От налога върху горивата постъпленията са 5% повече до 2,272 млрд. лева, а от етилов алкофол – с 3,1% до 221 млн. лева.
Цените на почивките в Турция през 2018 г. може да се увеличат с 15% в. 24 часа
Цените на почивките в Турция през настоящата година може да се увеличат с 15% в сравнение със стойността им през 2017 г. Това бе съобщено от директор по продажбите на руски туристически оператор в рамките на пресконференция при откриването на регионален форум в Екатеринбург, предава Интерфакс-Туризъм.
Експертът приведе данни от представители на бранша, които отчитат повишаване на цените на ваканциите в Турция.