Искахме да направи нещо уникално и да покажем, че в България също има иновации. С познати, които имат опит в дървообработването, и с нашите познания в електрическите задвижвания, батерии и мотори (технологии за велосипеди конкретно) решихме да създадем дървен велосипед.
Така предприемачът Галин Бонев описва в предаването „Бизнес среща“ на Bloomberg TV Bulgaria своята иновативна идея.
„Успяхме да вградим батерията вътре в рамката и да покажем, че електрическите велосипеди могат да бъдат красиви“.
По думите му за велосипеда са използвани всички възможни технологии – интернет свързаност, GPS проследяване, приложение за смартфон, с което може да се проследи местоположението на велосипеда.
„Показахме го на няколко международни изложения, събрахме много голям интерес. Основната ни цел е да обърнем внимание на това, че електрическите велосипеди всъщност са алтернатива на автомобилите за градско придвижване“, разкри Бонев .
Предприемачът посочи, такива велосипеди са все още много слабо популярни и затова екипът работи в тази посока.
„Хората нямат досег до тях, няма къде да ги тестват и не се говори достатъчно за това“, смята той.
Бонев обясни, че в Европа има стандарт, който ограничава максималната скорост до 25 км в час, а мощността на мотора до 250 вата.
„Иновативното колело може да се кара по велосипедни алеи, да се преминава с него през пешеходни зони, по тротоара. Велосипедите имат потенциал да заменят 20–30% от автомобилите“, разкри перспективите пред иновативното превозно средство Бонев.
Той обаче смята, че докато в Амстердам и Копенхаген 50% от градските пътувания се извършват с велосипеди и това се дължи на добрата инфраструктура, в София само 1% от градските пътувания са с велосипед.
Бонев е на мнение, че с електрическия велосипед се запазва комфорта на предвижване, като в същото време собственикът има индивидуално превозно средство, благодарение на което става независим от градския транспорт и метрото.
„Цената е 2000 лева, но нямате никакви разходи за поддръжка на това превозно средство. Зареждането с ток може да се направи на всеки контакт и отнема около 3-4 часа, а разходът за 100 километра струва 10 стотинки. Животът на една литиево-йонна батерия е около пет години“, посочи Бонев и поясни, че батерията е собствено производство на фирмата му във Варна.
„Даваме и пет години гаранция, посочи той. – Само електродвигателят е чуждо производство, останалите елементи са собствено производство“, уточни той.
Как функционира един електрически велосипед и каква е разликата с един конвенционален? Кои са конкуренти на производствената фирма? Кога ще има станции за споделени електрически велосипеди и ще подкрепят ли общините иновативните социални идеи? Къде се продават най-много електрически велосипеди в Европа?
Вижте повече във видеото!