Министерският съвет предостави на Столичната община стопанисването в следващите десет години на античния културно-комуникационен комплекс „Сердика“. Решението създава условия за реставрация, експониране, управление и поддържане на обекта и развитие на културния туризъм, допълват от правителствената пресслужба.
Дейностите, свързани с опазване на културната ценност и осъществяването на научни, културни, образователни и туристически дейности, ще се извършват в съответствие със Закона за културното наследство от археологически или специализирания Исторически музей в София.
Античният комплекс беше възстановен с пари от европейските фондове. Той е изключителна държавна собственост и дейностите по реконструкцията и поддържаката му се управляваха досега от Министерството на културата.
С отделно решение правителството учреди в полза на „Електроенергиен системен оператор“ (ЕСО) безвъзмездно право на ползване за срок от една година върху поземлен имот от 100 кв. м в горска територия край Девня. Той се предоставя за извършване на теренни проучвания и консервация на археологически ценности преди изграждането на далекопроводна мрежа.
Проучванията се налагат във връзка с появили се данни, че на терена е възможно да има находки.
Сметната палата пък получава за управление четвъртия етаж от административната сграда на ул. „Д. Константинов“ № 23а в Плевен. Имотът е с отпаднала необходимост за Агенцията за държавна финансова инспекция към Министерството на финансите и ще послужи за осъществяване дейността на Сметната палата.
Министрите промениха и статута на два поземлени имота, управлявани от Национална компания „Железопътна инфраструктура“ от публична в частна държавна собственост.
Имотите се намират в междугарието София – Калотина Запад и нямат функционално и технологично значение за сигурността и осъществяването на железопътните превози. Решението дава възможност на компанията да се разпорежда с терените и така да реализира приходи, необходимите за подобряване на финансовото ѝ състояние.