Подкрепяме България да се присъедини към Шенген и оценяваме положените усилия, но се иска да се свърши още малко работа от всички заинтересовани, включително и в България. Това каза пред журналисти днес в Министерския съвет Марк Рюте, министър-председател на Нидерландия, след работна среща с премиера Бойко Борисов, предаде БТА.
България е изпълнила всички критерии по отношение на еврозоната - има още малко да се направи и съм убеден, че страната ще постигне и това, каза Рюте. България върви съвсем ясно в правилната посока, подчерта той. Единният пазар на ЕС е изключително важен и трябва да се положат усилия за неговото развитие, каза още премиерът на Нидерландия.
Бойко Борисов посочи, че Холандия е инвеститор номер едно в България с инвестирани над 7,1 млрд. евро. Това значи, че имаме пълното доверие на холандския бизнес, каза Борисов.
"Трябва да си довършим домашното по борбата с контрабандата, те имат да ни догонват в това отношение, трябва да си имаме пълно доверие и още повече инвеститори да дойдат в България", каза още българският премиер.
"Поговорихме си и за Западните Балкани, за Турция и за свързаността в региона. Имаме си доверие и разбиране - днес ЕК даде горе-долу знак за перспективата на Балканите, каза той. Надявам се за чакалнята на еврозоната и за Шенген", добави Борисов.
"Има много теми, за които сме говорили и ще продължим да говорим. За един месец в ЕС се счита, че България има успешно председателство на Съвета на Европа. Искаме да убедим всички, че на Изток има дисциплинирана държава, която пази Шенгенската граница, спазва върховенството на закона и генерира стабилност", каза Борисов.
Рюте поздрави Борисов за изключителното му лидерство и посочи, че България е една от най-бързо растящите икономики в ЕС. Вие сте и ключов играч в региона, България е важна за ЕС, посочи Рюте.
ЕС предоставя защита и просперитет, но хората трябва да ги виждат по-често в ежедневието си, посочи той. Всички трябва да постигнем баланс по отношение на солидарността на хората, търсещи убежище. Както Борисов казва, трябва да търсим решение на корена на проблемите, допълни Рюте.