Единен европейски орган трябва да извършва контрол върху храните. Това каза пред журналисти омбудсманът Мая Манолова, която участва в конференция на Българското председателство на Съвета на ЕС „Здравословно бъдеще за Европа: здравословно хранене при децата“, предава БТА.
Омбудсманът призова и за по-голямо финансиране на изследвания, които да показват влиянието на добавките в храните върху човешкия организъм и уточни, че изследванията трябва да се правят на европейско ниво.
Идеята общ европейски орган да се заеме с проблема за двойния стандарт при храните предложи и евродепутатът Момчил Неков.
Манолова разказа и за безплатното мобилно приложение, което показва съдържанието на храните.
Приложението беше представено пред журналисти от неговите автори - ученици в 12-ти клас от Смолян. Чрез него може да се сканира етикетът на дадена храна и да се разбере точното й съдържание. След сканиране на етикета се появява описание за съдържащите се в храната суровини и добавки, дали те са разрешени за употреба в ЕС и какви вреди биха могли да нанесат върху здравето.
Заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева посочи, че България има разработена Програма за превенция на хроничните незаразни болести, която адресира всички рискови фактори – нездравословно хранене, тютюнопушене, алкохол. Имаме и подробна нормативна уредба, която регламентира хранителния прием в детски градини и училища. Важно е да се продължи разговорът с производители и индустрия относно здравословното хранене при децата, каза Начева, цитирана от пресцентъра на здравното министерство. Тя допълни, че наскоро в Министерството на здравеопазването е създаден съвет по хранене към министъра.
“Най-лесният избор е здравословният”, посочи директорът на “Обществено здраве, страно знание и управление на кризи”, Главна дирекция здравеопазване в ЕК Джон Райън. Той очерта като основен приоритет за общите действия на ЕС ограничаване затлъстяването при децата, ролята на здравословното хранене при превенция на хроничните болести и прилагане на най-добрите практики при осигуряване на храненето за децата.
В рамките на Българското председателство ще бъде приета директивата за аудиовизуални медии, която ще заложи изисквания към рекламата и маркетинга на храни, предназначени за деца. Реформулирането на храните също е сред приоритетите на ЕК и от изключителна важност е мониторинга на процеса на подобряване състава на храните, каза още Райън.