fallback

Членовете на антиокорупционната комисия ще се проверяват за принадлежност към ДС

Председателят на антикорупционния орган ще се избира с гласовете на повече от половината депутати в зала

13:48 | 02.02.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Кандидатите да оглавят комисията за противодействие на корупцията ще се проверяват за принадлежност към Държава сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, решиха депутатите. Те приеха процедурни правила за предлагане, изслушване и избор на председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, съобщи БТА.

Сред изискванията са висше юридическо образование и удостоверение за юридическа правоспособност.  Изборът на председател е по предложение на народните представители и след проведена публична процедура. 

За избран се счита кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.

В 14-дневен срок след приемането на правилата в Народното събрание трябва да се внесат предложенията за председател на Комисията. С писмени мотиви депутатите ще обосновават качествата на кандидатите, които предлагат. Всеки кандидат ще представя в Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика писмена концепция за работата си и декларация за имущество.

На пленарно заседание ще се проведат разисквания по кандидатурите, като за всяка ще се гласува отделно. За избран ще се смята кандидат, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.

Ако няколко кандидати са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители, избран е кандидатът, получил най-много гласове „за“.

Investor.bg припомня, че Законът за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество беше приет от Народното събрание на 20 декември 2017 г. В първия работен ден от 2018 г. президентът Румен Радев наложи вето, а 2 седмици по-късно депутатите го отхвърлиха. В мотивите на Радев за връщане на закона се отбелязва същественото му несъответствие с поставената в него цел – ефективно противодействие на корупцията, както и отклонения от основни начала на Конституцията и международни договори, по които България е страна. 

От БСП изготвиха алтернативен антикорупционен закон, който също беше отхвърлен от парламентарното мнозинство.

Съгласно влезлият в сила Закон за противодействие на корупцията, антикорупционният орган ще се състои от петима членове–председател, зам.-председател и трима членове. Председателят на комисията ще се избира от Народното събрание по предложение на депутатите. Зам.-председателят и членовете също ще се избират от парламента, по предложение на председателя. 

Оперативно-издирвателната дейност ще се осъществява чрез гласни и негласни методи и средства, като се зачитат и гарантират достойнството, правата и основните свободи на гражданите, предвидиха депутатите. При нея се използват специфични способи и средства по ред, определен с инструкция, приета от Комисията. На свой ред тя прави искане за използване на специални разузнавателни средства, съгласно Закона за СРС. 

Производството за установяване на конфликт на интереси ще се образува в срок до 6 месеца от откриването на нарушението, но не по-късно от 3 години от извършването му. 

Комисията ежегодно до 31 март ще представя в парламента доклад от дейността си. В същия срок докладът ще се предоставя и на президента и на Министерския съвет, ще се публикува и на интернет страницата на комисията.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:58 | 06.09.22 г.
fallback