Протестите в защита на Национален парк „Пирин” продължават. За седми път в защита на парка ще излязат граждани и природозащитници, съобщават организаторите. В днешния протест се очаква да се включат хора от над 20 града.
Исканията им остават непроменени – да се отмени решението на Министерския съвет за строителство в Пирин и оставката на екоминистъра Нено Димов.
Утре тръгва и бегачна щафета от Свиленград до София като част от недоволството, допълва bTV. Щафетата ще продължи до другия четвъртък и е форма на протест срещу разрешението за застрояване в Пирин.
Междувременно в отворено писмо до премиера и ресорните министри от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции (АБТТА) споделиха своите опасения, че гласуваното в края на миналата година изменение на Плана за управление на Национален парк Пирин ще възпрепятства постигането на конкурентно и устойчиво развитие на планинския и ски-туризъм в България.
Решението на кабинета е в противоречие с основните принципи за устойчиво икономическо развитие и ангажиментите, поети от България с подписването на Глобалния Етичен кодекс на Световната туристическа организация по туризъм към ООН през 2014 г., и е в колизия с визията и целите, записани в Националната стратегия за устойчиво туристическо развитие за периода 2014-2030 г., посочва се в становището, изпратено и до медиите.
Решението за бъдещето на най-големия ни ски курорт е взето извън професионалната общност на туроператорите, а проблемът е профанизиран до ниво „еколози срещу инвеститори”, посочват от АБТТА. И подчертават, че внушението „ако няма лифтове и ски, няма и туризъм“ е погрешно и опасно.
От Асоциацията предупреждават, че изграждането на втори лифт, без отчитане на всички фактори и извършване на някои задължителни предшестващи действия, създава предпоставки за влошаване качеството на туристическата услуга в Банско и реална заплаха за компрометиране на националното туристическо предлагане като цяло.
Българският ски туризъм в Банско ще продължи да се развива екстензивно, създавайки огромен дисбаланс между легловата база със съществуващия капацитет на ски пистите и оставяйки без развитие най- екологичните и изискващите най-скромни инвестиции форми на зимен туризъм като ски туринг, фрий райд, ски бягане, аргументират позицията си от организацията на туроператорите.
Гласуваната промяна е в нарушение на Закона за защитените територии и Европейската директива за природните местообитания и без да бъде извършена предварителна екологична оценка и оценка за съвместимост с Натура 2000, създава реална заплаха за отпадане на национален парк от листата световно природно наследство на ЮНЕСКО, допълват от Асоциацията.
АБТТА призовава за отмяна на правителственото решение и за извършване на експертни оценки на въздействието на планираните промени в Плана за управление на Национален парк "Пирин" и провеждане на широки обществени консултации за изграждане на втори кабинков лифт в Банско.
Това трябва да стане при пълно съобразяване с действащата национална и Европейска правна норма, с респект към националното природно наследство и с отчитане икономическите ползи за държавата и реалните интереси на местните общности.