fallback

Кабинетът ще бори корупцията при налагането на глоби

Държавата ще изготви концепция за създаването на централизиран регистър на административнонаказателните производства

14:01 | 31.01.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Кабинетът одобри мерки за намаляване на корупционния риск при налагане на административните наказания, най-разпространени от които са глобите и имуществените санкции, съобщиха от правителствената информационна служба.

Министрите и председателите на държавните агенции имат 6 месеца, в които трябва да изготвят анализ на административно-наказателните разпоредби на законите, за чието изпълнение отговарят пряко или чрез второстепенните си разпоредители. Въз основа на данните ще се подготвят предложения за законодателни промени.

До независимите комисии и еднолични органи, създадени със закон, ще бъде отправена покана също да направят такъв анализ.

Според информацията от Министерски съвет (МС), като слаби места в законодателството може да бъдат определени, например, съществуването на няколко контролни органа за едно и също нарушение, без ясни или с припокриващи се пълномощия; неясни текстове, които позволяват различни преценки дали е извършено нарушение; необосновано широки диапазони между минималния и максималния размер на санкциите, които дават възможности за субективизъм при определяне на наказанието и т. н. 

Работна група, създадена от вицепремиера по правосъдната реформа ще трябва да изготви предложения за промени в Закона за административните нарушения и наказания след широки предварителни консултации със заинтересованите институции.

Промените ще бъдат насочени към въвеждане на определения за основни понятия в закона като „маловажен случай“, „повторно нарушение“, „системно нарушение“. Целта е да не се допуска противоречиво прилагане, както по-добър контрол върху незаконосъобразните резолюции за прекратяване на административнонаказателни производства, въпреки безспорно извършено нарушение.

Предстои да бъде обсъдена и възможността да се ускори производството по административното наказание и изпълнението на наложените мерки, когато нарушението бъде признато от извършителя и не се оспорва пред съда, чрез сключване на споразумение и налагане на санкция в по-малък размер, точно определена със закон. За да се защити общественият интерес и да не се допуска използването на нормативната уредба за корупционни практики, критериите за сключване на такова споразумение ще са ясно и изчерпателно изброени. Ще бъдат обсъдени и забрани за сключването му – например в случаите, когато са застрашени животът или здравето на хората или е увредена околната среда; когато на нарушителя са били налагани наказания или санкции за същия вид нарушение за определен период; когато спрямо нарушителя са прилагани принудителни административни мерки за последната година; когато спрямо нарушението има обществено възмущение.

В тримесечен срок ще се разпише и концепция за създаването на централизиран регистър на административнонаказателните производства, включително съдържанието, поддържането, вписването на постановления в него.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:53 | 12.09.22 г.
fallback