Естественото място на България е в клуба на дисциплинирани и богати страни от европейския център. Това каза финансовият министър Владислав Горанов по време на форума „Годишна среща на бизнеса с правителството“, организиран от в. „Капитал“.
Форумът трябваше да бъде открит от президента Румен Радев, но той не присъства. По програма държавният глава трябваше да е и първият участник в първия панел на събитието. От прессекретариата на на Президентството съобщават, че неотложни ангажименти са попречили на Радев да участва в дискусиите.
„Нашата страна има от най-високите ръстове на икономиката и нека не забравяме, че корупцията е по-скоро емоционална квалификация. Когато има правила и те се спазват, нерегламентираните практики остават по-скоро вестникарско внушение. Присъединяването на България към еврозоната е съвместен проект на правителството и Европейската централна банка“, каза по време на форума Горанов.
По думите му ръстът на производителността на труда в България се увеличава с по-бързи темпове отколкото при другите страни в ЕС. В периода 2000 - 2016 г. производителността на труда се вдига средно с 3,4 на сто годишно, а в ЕС с 1,9%.
Според него е необходимо категорично продължаване на политиката за увеличаване на минималните доходи, за да достигнат те средните нива в общността.
„Целта на България е да се издигне по равнище на доходите поне до долната част на средната класа в Европа“, каза той. От изказването му стана ясно още, че нагряването на пазара на труда, което се наблюдава в момента, е възможност бизнес процесите да се подобрят. Това обаче може да стане само, ако се инвестира в образование категоричен е министърът на финансите.
Според Горанов тези инвестиции ще намалят диспропорцията между бедни и богати, както и между образовани и необразовани.
Той посочи като основен проблем за намиране на кадри за бизнеса състоянието на висшето образование. Наблюдаваме пълна девалвация на системата за висше образование и младите хора предпочитат да учат и да работят в чужбина.
Според него обаче тенденцията се обръща, защото от 2012 г. до 2016 г. у дома са се върнали 40 хил. души и то предимно млади хора.
„Всички държави от ЕС са категорични, че мястото на България е в „Шенген“, каза от своя страна премиерът Бойко Борисов по време на своето обръщение към бизнеса.
Според него България и Македония дават „голям“ пример, че и на Балканите има държави, които работят заедно и отварят пътя си напред.
Сега е моментът Балканите да демонстрират разум и да докажат на Европа, че не създават проблеми, а са добро място за инвестиции, добави министър-председателят. "Ние сме си свършили работата, но нека не забравяме, че границата не е непробиваема. Без добрите ни отношения с Турция нямаше да се справим", смята Борисов.
„Ние като държава трябва много добре да си направим сметката, запазвайки изключителната си лоялност към ЕС и НАТО, но дипломатично, тихо, спокойно, мотивирано да отстоим нашия интерес, защото той не би могъл да бъде в интерес на други държави. Да изгубим ние транзита в полза на Гърция, Турция и Италия, не считам, че е нещо, което български политик би одобрил. А там, където, практиката показва, има газопровод, там няма и войни“, коментира Борисов.
Той определи конфликта между Хърватия и Словения като „смешен“. „Двете страни трябва да се разберат за това заливче – защото то е едно такова малко заливче, ако го видите на картата, ще се смеете, че ако влезете във водите в Хърватия, вече ще сте в Словения. А не може да се влиза по бански в другата държава“, обясни Борисов.
Премиерът коментира и темата за инфраструктурата на Балканите. „Каква беше оста досега – София - Истанбул, София - Белград, София - Солун и оттам нататък Балканите ги няма. Аз съм изключително благодарен, че дори на пресконференцията с Ангела Меркел се съгласихме основната ос, която сме длъжни да направим, е София - Скопие -Тирана - Кьолн“, допълни той.
Борисов изрази надежда, че най-после румънският модел ще проработи и съседката ни ще разполага със стабилно правителство. „Вече сме правили 7 срещи относно трети мост на река Дунав и 2 месеца след срещата участниците от нея са ареста. Не е смешно. Тамън се договорим, и ги няма", каза Борисов с обичайния си шеговит тон.
По думите му третият мост с Румъния е изключително важен, защото има много банки, които се „натискат да дават кредити“, „трябва да има жп линия, да има магистрала, защото като тръгнем да правим бизнес с Албания, Македония и др., ни трябват няколко денонощия, за да се пренесе един товар. А това е прекрасна част на Европа с може би най-добрите ареали за животновъдство, прекрасно място за туризъм и страхотно място за инвестиции“, обясни премиерът.
Той упрекна опозицията, че не е избрала много добре момента, в който да внесе вота на недоверие към кабинета, защото управляващите не са могли да се защитят подобаващо заради ангажиментите си по европредседателството.
„Не отидох заради уважението ми към парламента, и аз съм човек, като ме нападнат, ще отвърна и няма да внимавам дали е на каруцарски език и дали председателствам Съвет на ЕС“, посочи Борисов.