fallback

Обсъждането на квотната система за бежанци остава за юни

Еврокомисарят по миграцията и вътрешните работи Димитрис Аврамопулос е оптимист за реформирането на миграционната система

10:31 | 26.01.18 г.

Реформата на Дъблинския регламент и въвеждането на квотна система за разпределяне на бежанци при кризисни ситуации беше разгледана вчера на неформалния Съвет по правосъдие и вътрешни работи – събитие от програмата на европредседателството.

Най-конфликтният въпрос - коя държава каква квота мигранти ще трябва да приема, се отлага за обсъждане през юни, стана ясно след срещата, на която София е домакин в продължение на два дни.

Българското предложение е всичко да се разглежда точка по точка, но горещият въпрос за разпределението на квотите беше отложен юни.

Категорично против квотното разпределение на мигранти са страните от Вишеградската четворка – Чехия, Унгария, Словакия и Полша.

Коментарите на министрите и еврокомисаря по миграцията бяха предпазливи. „Оптимист съм за реформирането на миграционната система“, каза еврокомисарят по миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос, цитиран от bTV.

„Квотите не са добро нещо, но има и други решения. Квотната система не проработи и има алтернативи“, коментира министърът на вътрешните работи на Словакия Роберт Калиняк.

След заседанието стана ясно, че България предлага като основни теми реформата на Дъблинския план и сигурността по границите. Квотите за прием на бежанци обаче не са обсъждани.

„Чух добри думи от държави, които можем да кажем, че досега не са били съвсем съгласни, даже са били по-крайни, засега чуваме съгласие и от тях“, каза българският вътрешен министър Валентин Радев.

От Върховния комисариат за бежанците към ООН призоваха Европа да реформира системата си за убежище и да осигури на мигрантите законни пътища, за да не попадат в ръцете на трафикантите.

„Много важно е да се има предвид, че значителна част от бежанците, от хората, разселени в резултат на конфликти, не идват в Европа – тези хора остават в регионите на произход“, коментира Фолкер Тюрк от Комисариата.

От ключово значение е страните, които поемат най-голямата тежест с бежанците, да получават подкрепа, заявяват още от Комисариата.

Днес е вторият ден от неформалната среща на министрите на правосъдието от Европейския съюз (ЕС) в София. Неформалният съвет продължава с работни сесии по правосъдие. Първата е за обща европейска прокуратура, която трябва да разследва злоупотребите с евросредства. Амбицията е тя да започне работа през 2020 г., със седалище в Люксембург. В нея участват 20 държави членки, включително България.

Целта на създаването на обща европейска прокуратура е по-ефективно наказателно преследване на престъпления, засягащи финансовите интереси на ЕС. Втората сесия е посветена на регламента, свързан с признаването и изпълнението в различните страни членки на решения по брачни въпроси, родителски права и международното отвличане на деца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:35 | 13.09.22 г.
fallback