fallback

Агроминистерството: Схемата субсидии срещу фактури изсветлява млечния сектор

Без документи за легални продажби няма да има подпомагане за животновъдите, категорични са в земеделското министерство

09:10 | 26.01.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Промяната в субсидирането на млечните ферми, което вече става срещу фактури за продадено мляко, бе направена с цел изсветляване на сектора. Това заяви пред БНТ Силвия Василева, нач. отдел "Животновъдство" в земеделското министерство. Повод за коментара бе вчерашният протест на животновъди, които не са съгласни с новата схема.

Силвия Василева припомни, че промяната е направена направени през 2016 г. и се прилага за Кампания 2017. В предишни години животновъдите получаваха субсидии на глава животно, без да доказват продажби.

Експертът настоя, че промяната е била споделена с бранша при широко обществено обсъждане. Промените засягат не само животновъдството, но и растениевъдството. Повечето фермери и организации са настоявали за изсветляване на сектора, заяви тя. По думите й количествата, които трябва да се доказват, са под средната продуктивност за животните в страната.

Тя разясни, че има две схеми за планинските райони. Едната е за най-дребните стопанства с 5 до 9 крави. От тях не се изисква доказване на продадено мляко. При втората планинска схема за стопанства с 10 и повече животни се изисква доказване на 1500 кг на животно годишно.

По повод твърденията на фермерите, че мандрите не им изкупуват в момента млякото, Василева припомни, че стопаните могат да докажат реализация чрез директни продажби в населеното място. Пак се изискват легални документи и платени данъци. „Трябва да бъде на светло – с фактура, касова бележка, приемо-предавателен протокол“, каза тя. 

Ако фермерите решат да преработят млякото, при отпускането на субсидията се отчита, че за един килограм сирене са необходими 6 килограма краве мляко, а за килограм кашкавал – от 7 до 9 килограма мляко.

Ежегодно преработеното мляко нараства, това означава, че млякото се изкупува и отговаря на изискванията (за хигиена – бел. р.), каза тя за резултата от промяната.

Силвия Василева уточни, че производителите за 2017 г. са получили помощ по още две схеми – de minimis и помощ от ЕК за всички държави членки. Заедно с отстъпката за газьола помощта варира от 290 до 850 лева на глава животно, според избраната схема за подпомагане.

В същото време протестиращите животновъди настояват да се върне старият начин за плащане на субсидиите на глава животно, предаде БНТ. Те искат доплащане от държавата заради ниската изкупна цена на млякото – в момента малко над 50 ст. Животновъдите са готови да протестират и в столицата.

След вчерашния им протест от агроминистерството изпратиха становище, в което се казва, че Наредба 3 за директните плащания цели изсветляване на бизнеса и ясна регламентация за подпомагане в сектор „Мляко“. До момента в кампанията за 2017 г. по новите правила за доказване на реализирано количество мляко по 8 схеми на обвързаната подкрепа са изплатени на животновъдите близо 105 млн. лв. от общ бюджет от 121 млн. лв.

„При установена липса на документи, които да доказват реализация (продажба) на мляко и млечни продукти, не съществува възможност средства да бъдат преведени“, категорични са експертите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:12 | 06.09.22 г.
fallback