fallback

Ненков: Всеки опит за реформа на здравната система среща брутална съпротива

Ако се инвестира в контрол на разходите, инвестицията ще се върне многократно, каза бившият зам.-здравен министър

11:03 | 25.01.18 г.

Срещу всеки опит за реформа на здравната система в България има „брутална“ съпротива. Това каза по БНТ бившият зам.-здравен министър д-р Мирослав Ненков.

Той припомни отпадналия след тежки дебати мораториум за финансиране на новите лекарства, буксуващия електронен търг за медикаменти, който отново се обжалва, отпадналата национална здравна карта.

Въвеждането на електронното здравеопазване среща най-голяма съпротива, защото електронизирането на една система я прави видима, посочи Ненков. И допълни, че към момента почти цялата информация е налице – в НЗОК, в Министерството на здравеопазването, но не е видима заради бунта срещу нея. 

По негово мнение ако се инвестира в контрол на разходването на ресурса в здравеопазването, разликата от кражбите и реалната стойност ще се върнат многократно, включително и инвестицията в контрола. Затягане на контрола означава повече проверяващи с по-високи заплати и осигуряване на материални възможности за работа, посочи бившият министър.

Българската здравна система не работи зле за парите, които се инвестират в нея и за средствата, които се източват от нея, смята той.

По думите му, тъй като е много скъпо, здравеопазването има императивни изисквания към себе си за определен обем инвестиции."И това е в случай, че обемът пари, с който разполагаме, се управлява добре", каза Ненков.

По начина, по който сега са разписани правилата, ако догодина с още 400 млн. лв. се увеличат парите за здравеопазване, пак няма да се изплатят дълговете на болниците, допълни той. В самата концепция на този тип здравеопазване, който се практикува сега у нас, е заложено да не стигат парите, освен че те сами по себе си са малко, обясни Мирослав Ненков. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:43 | 09.09.22 г.
fallback