Минусите за влизане на България в еврозоната на този етап са по-скоро теоретични. Става въпрос за някакъв теоретичен трансфер на суверинитет към органи на Европа като Европейската комисия, Европейската централна банка, бъдещия Европейски валутен фонд, бъдещи европейски структури, които в момента са под дискусия за организация.
Това каза Никола Янков, управляващ партньор на Expat Capital, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
„До края на 2019 г. трябва да завъши първият етап на интеграцията на капиталовите пазари, до 2025 г. трябва да завърши изцяло интеграцията на икономическия и валутен съюз, включително капиталов съюз, банков съюз, монетарен съюз. Ние не участваме в дебатите, самоизключваме се политически и не можем да влияем върху тези теми, смята финансистът.
Според него винаги е подходящ моментът да се кандидатства за еврозоната.
“Вчера също беше подходящ момент, миналата година също беше подходящ момент. Хърватия вече го направи. Те не говорят – те просто го направиха. Не виждам някаква причина това да се дискутира с бъдеща дата. Не виждам пречка това да се направи и днес", посочи Никола Янков и каза, че "нищо не пречи днес правителството да се събере, да вземе официално решение и да упълномощи министъра на финансите да подаде апликация.”
Той е на мнение, че дори да не отговаряме на критериите за членство, това не пречи да кандидатстваме.
“Въпреки че решението в края на краищата ще е политическо, Хърватия го направи, Словакия го направи преди осем години, Балтика го направиха преди 8-9 години, даде пример Янков. – Формално България отговаря на критериите за членство в еврозоната. Да, това е политическо решение, но когато не си пуснете фиша, няма спечелите от тотото. Само ще гледате тото пункта отстрани.”
Какви са рисковете и предимствата на членството в еврозоната? Каква е алтернативата на еврозоната? Какво е бъдещето пред капиталовия пазар? Вижте повече във видеото!