Парламентът прие промени в Закона за насърчаване на инвестициите на първо четене, предаде БТА. Вносител на промените е Министерският съвет.
Целта е привеждане на закона в съответствие с промените на Общия регламент за групово освобождаване в сила от 10 юли 2017 г., които засягат схемите за регионална инвестиционна помощ и преместванията.
Към момента в България мерките за насърчаване на инвестициите се прилагат като многосекторна схема за регионална инвестиционна помощ и схема за помощ за обучение. Измененията в Общия регламент налагат приемането на промени в съществуващите две схеми. Предвиден е шестмесечен период на приспособяване, в който съществуващите схеми остават в сила.
Правят се и технически промени с цел прецизиране на съществуващите изисквания на закона и отразяване на настъпили промени в други нормативни актове, към които законът препраща. Това ще улесни инвеститорите, кандидатстващи за издаване на сертификат и изпълняващи сертифицирани инвестиционни проекти, смятат вносителите.
Парламентът прие на второ четене и законови промени, облекчаващи административната тежест за бизнеса.
С промени в Закона за техническите изисквания към продуктите се дава възможност на икономическите оператори, при заявяване на административна услуга, да не предоставят съдебно удостоверение за актуално състояние, съответно актуално удостоверение за вписване в Търговския регистър, тъй като информацията е публично достъпна.
Предвижда се и отпадане на изискването за предоставяне на трудови договори на персонала, тъй като те подлежат на задължителна регистрация по Кодекса на труда и могат да бъдат получени от административните органи по служебен път.
Освен това се урежда предоставянето на административни услуги по електронен път.
С изменения в Закона за измерванията се отменя режимът за одобряване на идентификационни знаци на лицата, които внасят бутилки. Предвижда се и отмяна на уведомителния режим за дейността на лицата, които произвеждат или внасят предварително опаковани продукти.