Оздравителният план на здравното министерство за болницата в Ловеч ще включва намаляване на легла и съкращаване на административен персонал. Това стана ясно от думите на здравния министър Кирил Ананиев, който отговори на депутатски въпроси в рамките на петъчния блиц контрол в парламента.
Оздравителният план за болницата във Враца включва същите рестриктивни мерки – орязване на легла и съкращаване на администрация.
Намаляване на леглата от 237 до 149 и оптимизация на административния персонал се предвижда за болницата в Ловеч. Идеята е обемът дейност, който се изпълнява там, да се запази.
В момента тя обслужва 130 хил. души, работи по 29 медицински специалности по 193 клинични пътеки, разполага с 237 легла в 18 отделения. Вече е назначен прокурист, който да изпълни оздравителния план. Ананиев цели да се намалят разходите и леглата при относително запазване на обема дейност и приходи.
Планира се съкращение на персонала със 100 души, предимно администрация, както и специалисти по здравни грижи в пенсия.
И за двете областни болници в критично състояние са изготвени планове за погасяване на дълговете с кредиторите.
Намерението на Министерството на здравеопазването е подобни схеми да се приложат и за останалите областни болници пред фалит. В края на миналата година беше обявено, че към всяко лечебно заведение ще се подхожда индивидуално. Очакванията на здравния министър са, че мерките ще стабилизират болниците и няма да бъдат затворени.
Ананиев още веднъж повтори, че ще направи много сериозен преглед на бюджета на Министерството на здравеопазването и всички възможни икономии, които могат да бъдат реализирани, ще ги насочи във финансиране на общинските болници.
Съвместно с Българския лекарски съюз се ревизират клиничните пътеки, които най-масово се използват от общинските болници, за да може по възможност да се увеличи цената им.
Междувременно днес от "БСП за България" внесоха искане за разисквания относно стратегията за запазване и развитие на общинските болници. По време на парламентарния контрол бе предаден списък със 71 подписа, с което искането на БСП става задължително. Разискванията ще се проведат по време на следващия редовен петъчен контрол, уточнява БНР.