Обединихме се около позицията, че председателството на Съвета на Европейския съюз (ЕС) в контекста на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС е голяма отговорност, но предоставя и значителни възможности на България в няколко много важни направления.
Това съобщи президентът Румен Радев след заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), на който се обсъди ролята на България за развитието на политиката за отбрана на ЕС в контекста на българското европредседателство, предаде БТА.
На първо място държавният глава постави ефективното ръководство на процесите на изграждане на общата европейска отбрана в лицето на България като председателстваща Съвета на ЕС.
“Обединихме се, че трябва да има ускорено приемане на мерки, които да идентифицират всички области, проекти, научни звена, предприятия, така че да можем да участваме пълноценно в европейската отбрана. Важно е да осъществим активна комуникация с останалите държави членки”, подчерта президентът.
Той акцентира върху ролята на България като председател на Съвета на ЕС.
„България трябва да излезе с ясни предложения. Затова трябва да покажем, че планираме нашата отбранителна политика по европейски образец. Тук искам да приветствам правителството, че прие план за повишаване на разходите за отбрана. Този план е много важна основа, на който оттук нататък да градим нашите отбранителни способности. Стигнахме до важния консенсус, че този план остава открит и трябва да бъде преглеждан. Ние наистина се нуждаем от такава програма, която да обхване финансите в отбранителната система", посочи Радев.
Той приветства правителството за приетия наскоро национален план за повишаване на разходите за отбрана на 2 процента от БВП до 2024 г., като определи този план като важна основа, на която оттук нататък да градим отбранителните ни способности.
Участниците са стигнали до определения от президента като много важен консенсус – този план остава открит и трябва своевременно да бъде прегледан и надграждан, така че България да преследва развитието на адекватни на средата за сигурност отбранителни способности.
“Тази всеобхватност и дългосрочност за планиране на нашата отбранителна политика изискват съответно програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили с един хоризонт от поне 10 години, каза държавният глава и припомни, че съответните план и програмата досега са с хоризонт до 2020 година.
По думите му затова се нуждаем от такава програма, която да обхване финансите на отбранителната политика и след 2024 година. Тя трябва да гарантира и да реши проблемите относно неокомплектоваността, мотивацията, подготовката, професионалното развитие и персоналното оборудване на българските военнослужещи, а също така да гарантира ефективен процес по придобиване на нова бойна и обслужваща техника и нейната експлоатация, по поддържането на старата, а също и по привличане на програми за индустриално сътрудничество.
Президентът напомни, че интеграционните процеси и даването на европейската перспектива изискват да имаме по-голяма свързаност в инфраструктурата и енергетиката, в отбраната, медицината, образованието.
“Накрая стигнахме и до конкретни предложения до изпълнителната власт. Предложенията са в трите основни области, заяви още той. – Много се радвам, че днес обсъдихме тези въпроси, стигнахме до споразумение. Това е пътят, заедно да имаме успех. И аз наистина го пожелавам на българското председателство.”
Президентът информира, че извън КСНС, участниците са обсъдили и тревожното натрупване на тежки криминални престъпления.
“МВР полага всички усилия за разкриването им, обединихме се около позицията, че е необходима още по-добра координация между институциите", добави Румен Радев.
Заседанието продължи повече от четири часа.