Трябва да спрем с лицемерието, че Турция ще стане член на ЕС - няма как да стане на фона на несъгласието на Холандия, Германия. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред БНТ. Той предложи вместо това да бъде изготвено споразумение, на базата на опита, натрупан от преговорите за Brexit, в което ясно да се посочат всички права и задължения на двете страни.
България е длъжна да има добри отношения със съседите, категоричен беше още премиерът. Допълнителен мост към нормализиране на отношенията с Турция например е възстановяването на църквата "Св. Стефан" в Истанбул, което ще бъде отбелязано с официална церемония в началото на януари.
Премиерът заяви, че "много пъти е казвал "не" на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Пример за това е миграционната криза, който е един от най-големите страхове на българите.
"Нашите приятели и съседи от Гърция не могат да си преброят мигрантите по островите", каза още Борисов.
Темата за Западните Балкани беше повдигната в ЕС благодарение на България, смята българският премиер. В средата на май 2018 година София ще бъде домакин на среща между лидерите на 28-те държави от ЕС и всички лидери от Западните Балкани, анонсира той. Пред БНТ Борисов отчете още и нормализирането на отношенията между София и Скопие.
Според премиера на Балканите действат няколко геостратегически играча - Турция, Русия и Китай, но Европа липсва. Отношенията на Балканите пък пряко засягат нашата страна - организираната престъпност в България тръгна от войната в Югославия. Това е и причината основната тема на председателството да бъдат именно Западните Балкани, каза премиерът.
България е готова за председателството на Съвета на ЕС, координирани сме с останалите европейски институции, каза още Бойко Борисов. Има много теми, които разделят Европа, призна той и допълни, че като председател на Съвета, страната ни има отговорността да защити интересите на всички страни в ЕС.
"Очакват се напрегнати шест месеца", каза още той.
По отношение на вътрешните проблеми премиерът обвини опозицията, че "иска да си покаже магариите" в шестте месеца на българското председателство. За него вотът на недоверие е готвен умишлено за началото на януари. "Още през януари всичко лошо, защото и много добри неща са направени, ще бъде изкарано на показ", каза още Борисов.
Той определи почетния лидер на ДПС Ахмед Доган, който заяви, че управлението на ГЕРБ няма алтернатива, като "мъдър човек". Борисов обясни, че според социологическите проучвания ГЕРБ остава водеща политическа сила и след нови избори - конфигурацията ще остане същата, и това е имал предвид и Доган.
Борисов смята, че лидерът на ДПС обърнал внимание на своите и на БСП, че още не е дошло тяхното време за управление.
По отношение на развитието на ски-зоната в Банско, премиерът беше категоричен, че втори лифт ще има, защото включително и еколози са "за" изграждането му. Това ще стане обаче след промяна в плана за управление на парк "Пирин" и ще има гаранция, че за строителството на нови съоръжения ще има задължителна оценка на въздействието върху околната среда.
Борисов направи и коментар за мораториума върху лекарствата, който издържа само няколко дни. "Безспорно оттам се крадат много пари", каза той и посочи, че последните разкрития за незаконен износ на лекарства са доказателства, че българите се лекуват с качествени лекарства.
Когато ГЕРБ пое управлението за здравеопазване са били харчени 1 млрд . лева, а сега се отделят 3-4 пъти повече (към 3-4 млрд. лева), но здравеопазването не е добро и всички с недоволни. "Значи причината не е в парите", обясни още премиерът.
"Ако държавата е моя, мога да се инатя колкото си искам", каза той по повод "тактическите" си отстъпления.
В страната има няколко олигарха, които имат свои медии, които ясно и точно защитават техните интереси, каза Борисов по повод скандала със запорираното имущество на Иво Прокопиев и за Делян Пеевски. Той обясни, че "никога не е бил с нито един от тях", а Пеевски е просто "депутат от ДПС" и ако е имало друго, то отдавна би било осветено.