fallback

Едва 14% от българите използват електронни административни услуги

Над 60% от гражданите не желаят да се идентифицират по електронен път и това затруднява обмена на данни

17:31 | 21.12.17 г.

Въпреки че само 14% от българите използват електронни административни услуги, очакванията им са за бързо обслужване, без опашки и на едно гише, или изобщо без гишета. Това обяви  Александър Йоловски, заместник-председател на Държавната агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ), който очерта основните приоритети и резултати след първата година от функционирането на Държавната агенция "Електронно управление".

“Преобладаващата част от хората изискват администрацията да не занимава гражданите и бизнеса със своите вътрешни проблеми, коментира той, като се позова на данни от национално проучване на „Галъп интернешънъл“ за нагласите и основните очаквания към е-управлението в България.

Йоловски съобщи, че вече реално работи един от основните компоненти на електронното управление - Средата RegiX за обмен на данни между основните регистри на администрацията. Тя позволява на администрациите вместо да изискват удостоверения от гражданите, да удостоверяват тези обстоятелства изцяло по служебен път.

Той напомни, че една от основните пречки пред въвеждането на този подход е правната база, но обясни, че действията на агенцията през последната година вече дават реални резултати.

Само за няколко месеца ДАЕУ e внедрила в експлоатация и Системата за сигурно електронно връчване (електронна препоръчана поща), която е друг основен компонент на е-управлението. Системата позволява на гражданите и на бизнеса сигурно и проследимо да връчват документи на администрацията, както и на самата администрация да връчва по електронен път официални документи на хората и на фирмите.

“По този начин всички администрации вече имат възможност да изпълнят изискването на законодателството да предоставят всички свои административни услуги изцяло по електронен път. За целта обаче както администрациите, така и гражданите, трябва да си направят профили в системата, а за да я използват, трябва да разполагат със средство за електронна идентификация", подчерта Александър Йоловски.

От проучването на „Галъп интернешънъл“ обаче се разбира, че над  60% от гражданите не желаят да се  идентифицират по електронен път.

„Тези данни извеждат необходимост от широкомащабна информационна кампания за разясняване на методите за удостоверяването на самоличността на гражданите по електронен път. Гражданите и бизнесът трябва да придобият по-широка представа за същността на електронната идентификация“, коментира зам.-председателят на ДАЕУ.

Александър Йоловски напомни още, че електронното управление няма да замени взаимодействието с администрацията на гише, но ще бъде улеснение за хората, които не желаят или не могат да се явят на гише.

Спаред него предизвикателство остава цифровизацията на данните в ключови административни структури.

„Ако базите данни на администрациите са на хартия, електронното управление не може да се случи. Този процес ще изисква не само финансов, но и човешки ресурс и имаме ясната подкрепа на гражданите, че този приоритет трябва да се реализира“, коментира експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:27 | 14.09.22 г.
fallback