Увеличението на цената на водата е заложено в бизнес плановете през 2017 г., одобрени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), сега се коригира заложената цена за 2018 г. с оглед инфлационния процент от одобрението на плановете досега. Това каза по БНТ заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройство Малина Крумова.
Комисията за енергийно и водно регулиране одобри увеличение на цената на водата с между 2 и 20% от догодина в 14 области в края на миналата седмица. Най-голямото поскъпване – с 20%, регулаторът одобри за Ямбол. Там обаче цените ще се вдигнат, след като заработи пречиствателната станция в града. За столицата скокът ще е с 9 на сто.
Специално за Ямбол става въпрос за нов вид услуга, нямаше пречиствателна станция, тази услуга трябва да се калкулира в цената, затова е най-високо увеличение там. След започване на работа на станцията, тогава ще започне и плащането по новите цени, обясни Крумова.
Няма да се предоставят европейски средства на неконсолидирани области. Само консолидирани ще се финансират, което е и изискването на Европейската комисия, допълни зам.-министърът. По думите й не е определящо от коя партия е кметът, а е важно да се реши проблемът с водоснабдяването.
Крумова коментира и т. нар. "водни" помощи за социално слаби по подобие на енергийните.
Имаме за първи път ясна стратегия за това как да се подпомогнат най-бедните, за да имат достъп до вода. Идеята ни е всички уязвими групи да получават субсидирана цена, да плащат минимална или никаква цена. Мислим да опростим максимално подпомагането на социално слабите, посочи тя.