fallback

Учените от БАН планират протести по време на Българското председателство

Ще уведомим председателите на ЕП и ЕК за унизителното отношение на Министерски съвет към научната общност на страната, заплашиха учените

09:15 | 18.12.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Ръководството на Общото събрание на Българската академия на науките (БАН) представи на пресконференция в неделя програмата си за протестни действия на учените по време на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Проф. Бойко Георгиев, председател на оперативния щаб на протеста на БАН обяви основните искания на учените, съобщава агенция „Фокус“.

Първото искане е целево финансиране от правителството в размер на 38 млн. лв. По думите му учените искат тези средства, за да бъде изравнено възнаграждението в системата на БАН с другите системи в Министерство на образованието.

От БАН настояват и месечната стипендия на докторантите да бъде увеличена на 765 лв. Проф. Георгиев уточни, че следващата година стипендията е определена до 500 лв.

От Академията поискаха и поощрително финансиране за институтите, които са получили добра оценка през годината от МОН за институти. Според Георгиев заяви БАН не се състои от „калпаци“, а от учени, които имат най-високо образование. 

„Ще уведомим председателите на Европейския парламент и Европейската комисия за унизителното отношение на Министерски съвет към научната общност на страната“, каза още той и допълни, че ще бъде изпратено и писмо до комисаря по изследванията, науката и иновациите, както и че ще се сезира омбудсмана на Република България Мая Манолова.

„БАН ще стартира и международна електронна петиция с молба за подкрепа от сродни организации и учени от целия свят“, поясни Бойко Георгиев.

Припомняме, че за поредна година държавната субсидия за Българската академия на науките задълбочи конфликта между учените и управляващите. Традиционно от академичната общност поискаха от държавата повече пари за наука, които депутатите отказаха да дадат.

Според представители на БАН държавната им субсидия е недостатъчна, обрича учените на мизерни заплати и поставя на изпитание съществуването на академията. За догодина в бюджета на БАН са предвидени 83 млн. лв. – с около 5 млн. повече отколкото получиха за тази година, но с близо 7 млн. лв. по-малко от това, което преди година се прокрадна като идея преди да бъде блокирано от управляващото мнозинство на второ четене.

По време на приемането на държавния бюджет за 2018 г. около 100 души затвориха улицата пред централния вход на БАН, срещу служебния вход на парламента, като по този начин те показаха несъгласието си с отношението на управляващите към науката. Според ръководството на БАН държавната субсидия трябва да е поне 98 млн. лв., а заложеното за догодина увеличение с 5 млн. лева ще е достатъчно само за компенсиране на ръста на минималната заплата, която от 1 януари става 510 лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:48 | 10.09.22 г.
fallback