fallback

Ще лиши ли от качествени терапии мораториумът върху новите лекарства?

Забраната за плащане на иновативни лекарства може да отпадне преди края на 2018 г., ако у нас се постигне прозрачна лекарствена политика, каза Даниела Дариткова

11:08 | 15.12.17 г.
Автор - снимка
Редактор

Ще бъдат ли лишени от качествени лекарства пациенти след препотвърдения мораториум върху плащането на нови иновативни медикаменти за 2018 г._ Отхвърленото от парламента вето отключи много и разнопосочни коментари.

В четвъртък (14.12.2017 г.) депутатите повторно гласуваха да има забрана за финансиране на нови оригинални молекули, които за следващата година са 32 и са за редки заболявания.

От БСП обявиха, че сезират Конституционния съд за Параграф 6 от Закона за бюджета на НЗОК за 2018 г., с който се въвежда временен мораториум за плащане за нови лекарствени продукти. 

Мораториумът върху иновативните лекарства може да отпадне преди края на 2018 г., ако у нас се постигне прозрачна лекарствена политика. Това заяви по БНТ председателят на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова. Към момента има забавяне с изграждането на системата за електронен търг на лекарства заради поредно обжалване. Именно електронната търговия с лекарства и електронните досиета на пациентите могат да гарантират прозрачната политика в този сектор.

Дариткова отбеляза, че 32 нови молекули са допуснати в позитивния списък през 2017 г., те няма да се плащат от НЗОК през следващата година, но са налични. И за пореден път заяви, че ще бъде гарантиран достъпът на пациентите до тези терапии. "Всички тези временни мерки могат да бъдат преустановени. Това е необходимо, защото гарантира сигурността на българските пациенти", посочи тя. 

Председателят на здравната комисия допълни, че новите молекули ще се анализират и ще се прецени тяхното присъствие в терапевтичните схеми. Трябва да направим възможното новите молекули да навлизат при ясни терапевтични индикации, каза Дариткова.

Всички лекарствата, с които се лекуват българските пациенти през 2017 г., ще бъдат заплащани и през следващата година. Тя поясни, че не бива да се експлоатират страховете на хората. Даниела Дариткова посочи, че здравният фонд за следващата година разполага с 1 млрд. лева за лекарства, има 300 млн. лева за лечение на онкологични заболявания.

"Целта на забраните, които се налагат с новия бюджет на НЗОК за следващата година, е да имаме една стабилна финансова рамка, която да позволи свършеното във времето от изпълнителната власт да се реализира. Бюджетът трябва да е балансиран, за да издържи на всички предизвикателства", посочи Дариткова.

Мораториумът за лекарствата е едно от най-грешните управленски решения. Той е признание, че управляващите не могат да се справят с безконтролното нарастване на разходите за лекарства, заяви по Нова телевизия депутатът от ДПС Хасан Адемов.

По думите му забранените за финансиране нови молекули няма с какво да бъдат заместени.

"На здравеопазването не трябва да се гледа като на сбор от цифри, които оформят някаква бюджетна рамка. Дори само един пациент да остане без лекарства, това е огромен проблем", коментира Адемов, като допълни, че това е само една частична дискусия в сферата на здравеопазването. 

Той обясни, че лекарствата, засегнати от мораториума, са сами в група и нямат алтернативи. Тези т.нар. "иновативни молекули" са в режим на патентоване. Те няма с какво да бъдат заместени".

"Няма как с мораториум да спрем развитието на фармацията", категоричен е Адемов и определи решението на управляващото мнозинство като силово налагане.

Има писъци срещу мораториума за лекарствата, защото той ограничава парите за фармацевтичния бизнес”, коментира по Нова телевизия бившият заместник-министър на здравеопазването Мирослав Ненков. По думите му това не е най-правилната стратегическа стъпка, но „отнякъде трябва да се започне“. Решението е остро, но правилно и го адмирирам, каза той.

Според него мярката, която предизвика вълна от недоволство, няма да остави необгрижени пациенти. Някои от медикаменти, за които Здравната каса няма да плаща догодина, са с недоказана ефективност. Останалите са смес от други, вече познати лекарства, пуснати на пазара с ново име и минават за иновативни, обясни Ненков.

Той каза, че само три от почти 50 важни медикамента няма да се покриват от НЗОК през 2018 г., но подчерта, че държавата ще намери начин да осигури средства за тях на нуждаещите се. „Темата с мораториума беше „яхната” от политически дейци и използвана за тяснопартийни цели”, е мнението на Ненков.

С мораториума върху новите медикаменти ще останат пациенти, които ще бъдат лишени от качествени лекарства, каза по bTV депутатът от ДПС Йордан Цонев. „Новите формули са шанс за определени болни да бъдат излекувани”, изтъкна той. Докато не се смени системата на здравеопазването, тя дава дефекти каквито и пари да се наливат в нея, категоричен беше той.

По думите на Цонев в Европа и в света няма нито една здравна система, която да е с една здравна каса. Според него една каса е изгодна само за фармациите, за няколко болници и няколко десетки лекари. Цонев даде пример с това, че почти 40% от средствата за здравеопазване у нас отиват за лекарства, а в Европае под 20 на сто.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:16 | 11.09.22 г.
fallback