Потреблението на българите остава двойно най-ниско в сравнение със средното за Европейския съюз равнище за поредна година. Това показват данните на Евростат за 2016 г., публикувани днес. Действителното индивидуално потребление измерва материалното благосъстояние на домакинствата.
През 2016 г. покупателната способност между страните членки на ЕС варира от 53% в България до 132% в Люксембург спрямо средното равнище за съюза.
В десет страни членки потреблението на глава на населението е над средното равнище за ЕС. То е най-високо в Люксембург – с 32% над средното за съюза равнище, а след него са Германия с 22% и Австрия с 19%.
Обединеното кралство, Финландия, Дания, Белгия, Франция, Холандия и Швеция бележат нива с между 10% и 20% над средното за ЕС като цяло.
Потреблението на глава на населението в 13 страни членки варира от средното за ЕС до 30% по-ниско. В Италия, Ирландия и Кипър например нивото е до 10% под средното за съюза, а в Испания, Литва, Португалия и Малта този процент е между 10% и 20%. Чехия, Гърция, Словения, Словакия, Полша и Унгария са страните, където потреблението е с между 20% до 30% по-ниско от средното за ЕС.
В пет държави потреблението на глава на населението е с над 30% под средното. В Латвия, Унгария и Румъния той е между 30% и 40%, а Хърватска и България са единствените, където процентът е над 40%.