Преди десет години България официално стана член на Европейския съюз (ЕС) с фойерверки и коментари на тогавашния министър-председател Сергей Станишев, че „една мечта е станала реалност“, пише в анализ Bloomberg.
Еуфорията, че източноевропейската държава бързо ще намали разликите с богатия Запад, обаче продължи за кратко. Въпреки че износът се удвоява и жизненият стандарт се подобрява, ръстът на заплатите не е удовлетворителен и страната си остава най-бедната в ЕС.
Финансовата криза, обхванала блока, не подобри нещата, особено и със закъсалата съседка Гърция. Но това не обхваща пълната картина. Другата съседка – Румъния, в същото време с ентусиазъм се зае с реформите и отбелязва забележителен ръст. За да бъдем честни, за последните десет години България постигна много. Бумът в строителството даде тласък на туризма – в планинските и морските курорти. Страната има най-ниското съотношение между БВП и публичен дълг и подкрепата от Германия и Франция за влизане в еврозоната.
„Не можем да се отървем от усещането, че България изпусна възможности за икономически растеж“, коментира обаче анализаторът Отила Данд от Teneo Intelligence пред агенцията.
„На фона на икономическото развитие и на нивото на заплатите би трябвало да бъде по-бърз, но не е“, коментира още той.
Сравнявайки развитието на България и Румъния, Bloomberg посочва, че причината за по-бавния ръст на българската икономика се дължи на корупцията. България е страната с най-широка корупция в ЕС, заради което чуждите инвестиции намаляват, Брюксел наблюдава съдебната система, което е пречка и за влизането в Шенген.
Сега, преди България да поеме председателството на Европейския съвет, има подновен опит за борба с корупцията. Но анализаторите смятат, че повечето инициативи не водят до успех, а и не вярват, че премиерът Бойко Борисов би променил нещо.