Поскъпването на водата в 14 населени места е породено от подобрения в качеството на предоставяната услуга. Това обясни в сутрешния блок на Българска националната телевизия (БНТ) Ивайло Касчиев, директор на Дирекция "ВиК услуги" в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
В Ямболска област например преди десетина дни цената на водата беше променена с решение на КЕВР от 1,63 на 1,97 лв. без ДДС. Предстои ново увеличение с още 20% от януари, което предизвиква масово недоволство, а граждани заплашват с протест.
Според Касчиев обаче повишението на цената се дължи на изграждането и пускането в действие на нова пречиствателна станция, която значително ще подобри водоснабдяването в града.
Припомняме, че омбудсманът Мая Манолова изрази готовност преди дни да атакува решенията на КЕВР пред съда. Според нея регулаторът използва методика и критерии, които са в полза на ВиК дружествата, а не на гражданите.
„От 2017 г. започна новия 5-годишен регулаторен период, при който ВиК операторите подават своите 5-годишни планове и предложения за цени. Тези бизнес планове минават през доста сериозно сито в Комисията. Двустепенно е нивото на контрол - на първо място в администрацията има доста сериозна работна група“, обясни още Касичев.
Той посочи още, че цените в Ямбол например са от 2012 г. и цената на услугата там ще се повиши и заради новата услуга по пречистване на отпадъчните води. „В София има 10% увеличение на цената на водата заради 5-годишния бизнес план на "Софийска вода", обясни още Ивайло Касчиев.