Българският лекарски съюз (БЛС) настоява от средствата, които ще отидат в извънболничната помощ догодина, повече да бъдат заделени за профилактика, за майчино и детско здравеопазване. Това каза председателят на съсловната организация д-р Венцислав Грозев пред журналисти в Добрич, предава БТА.
Трябва да се завишат цените на профилактичните прегледи, за да не се стига до заболявания, които изискват хоспитализации, а това е най-енергоемката част от здравната система, каза председателят на БЛС.
По думите му при преговорите с Националната здравноосигурителна каса за новия Рамков договор са планирани 14 млн. лева лева за дейностите на общопрактиекуващите лекари и 10 млн. лева за извънболничната специализирана помощ.
Венцислав Грозев коментира, че най-големият проблем в здравната система остава остойностяването на медицинския труд. По думите му заради липсата на такъв основен финансов механизъм продължава огромният недостиг на лекари и особено на медицински сестри.
Ако допреди шест-седем години съотношението лекари- медицински сестри бе 1 към 2.5, сега е 1 към 0.9 в полза на лекарите, посочи д-р Грозев. Той добави, че в БЛС всяка година подписват около 400-450 свидетелства на медици за напускане на страната. Средната възраст на лекарите в България е достигнала 55-56 години по данни на съсловната организация.