Финансовата рамка за земеделие в Европейската общност да се запази, но да се прилага по нов начин - по-справедлив, по-равнопоставящ отделните субекти в общността, като носи повече ползи и за по-голям брой ползватели. Подкрепата за земеделските производители да бъде съобразена с потребностите на тяхното производство. Това становище за новата Обща селскостопанска политика (ОСП) 2021-2027 обявиха на форум днес от Националния съюз на градинарите в България.
На него те представиха разработената съвместно с целия сектор "Плодове и зеленчуци" позиция, основана на критериите за по-справедливо и балансирано подпомагане и компенсиране за всички земеделски производители, съобщава БТА.
Позицията на групата неправителствени организации, сред които Асоциация "Български пипер" /АБП/, Българска асоциация на производителите на оранжерийна продукция /БАПОП/, Българска асоциация на организациите на производителите на плодове и зеленчуци /АОППЗ/, не се различава с тази на останалите подсектори по основните въпроси, отбеляза председателят на съюза на градинарите Мариана Милтенова. Тя подчерта, че секторът иска да се опростят процедурите и прилагането по програмата.
Най-същественото искане е подпомагането да не е на база Схемата за единно плащане на площ, а да бъде като процент от себестойността на продукцията, посочи Милтенова. По думите й всички анализи досега са показали, че прилагането на схемата в България не е повлияло достатъчно добре на земеделието като цяло. Тази схема доведе до страхотен дисбаланс между подсекторите, категорични са от сектор "Плодове и зеленчуци".
Председателят на Съюза на градинарите каза още, че по данни на ЕК от 2015 г. средно 80% от бенефициентите в България и 88% за България и Румъния получават около 20% от плащанията, а останалите 80% се получават от 12% от бенефициентите.
Убедени сме, че нашата позиция е много по-балансирана и по-справедлива към преобладаващата част от земеделските производители в България и в частност от сектора "Плодове и зеленчуци", посочи Мариана Милтенова.
Тя припомни още, че през 2012 г. у нас 54 500 фермери са получили директно подпомагане под 500 евро на година, като общо за тях са разпределени 9,9 млн. евро. В същото време за 20 бенефициенти е разпределена директна субсидия от 21,6 млн. евро.
В резултат от прилагането не само на системата за единно плащане на площ, но и прилаганата политика в сектор "Земеделие" в България през последните 20 години, в страната имаме повече от 180 напълно обезлюдени села и тази тенденция се задълбочава, посочи още Милтенова.