fallback

Предлага се минималната заплата да се формира на база социално-икономически критерии

Това ще гарантира предвидимост в ръста на минималното възнаграждение и прозрачен механизъм за формирането му

13:18 | 17.11.17 г. 1

Правителството официално предлага минималната работна заплата в България да се формира на база на важни социално-икономически критерии, като инфлация, производителност на труда, заетост, динамика на брутния вътрешен продукт (БВП) и др.

На сайта за обществени консултации е публикуван законопроект на кабинета за ратифициране на Конвенция № 131 на Международната организация на труда (МОТ). Чрез ратифициране на Конвенцията се гарантира балансиране и предвидимост в ръста на минималната работна заплата (МРЗ), както и прозрачен механизъм за нейното формиране, посочва се в мотивите към проекта.

По силата на Конвенцията промяната ще се прави на база на редица важни социално-икономически критерии, като инфлация, производителност на труда, заетост, динамика на брутния вътрешен продукт (БВП) и др., а няма да се променя с решение на Министерския съвет, както досега. 

Ратификацията на конвенцията задължава веднъж определена минималната работна заплата за страната периодично да се актуализира в съответствие с измененията в разходите за живот и другите икономически условия.

Предвиждат се и изчерпателни консултации със заинтересованите представителни организации на работниците и служителите и на работодателите.

Работодателите по никакъв повод не могат да определят в трудов договор по-ниска работна заплата от тази, която е установена като минимум. Определената минимална работна заплата е задължителна за работодателя и не може да се намалява нито по колективен, нито по трудов договор.

Конвенцията въвежда задължение за ратифициралите я държави да създадат механизми за определяне на минималната работна заплата, които да се прилагат за всички групи наети лица. Компетентният орган във всяка страна определя, в съгласие със социалните партньори, групите наети лица, които трябва да бъдат обхванати.

Конвенцията определя, че минималната заплата има законова сила и не подлежи на намаляване, като неприлагането й ще води за съответното лице до отговорност с налагане на респективни наказателни или други санкции, както и че свободата на колективното договаряне ще се спазва изцяло.

Досега в националното трудово законодателство не съществува изрична правна уредба, която да изброява критериите, въз основа на които Министерския съвет определя конкретния размер на минималната работна заплата.

Предложението до Народното събрание за ратифицирането на Конвенцията е сериозна стъпка при въвеждането на международни трудови стандарти в областта на заплащането в националното законодателство, пише в проекта.

Конвенция № 131 е приета през 1970 г. от Международната конференция на труда на Международната организация на труда (МОТ). Тя е ратифицирана от 53 държави-членки на МОТ, 9 от които са държави-членки на Европейския съюз - Франция, Латвия, Литва, Малта, Холандия, Португалия, Румъния, Словения и Испания.

Становища по проекта се приемат до 16 декември 2017 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:26 | 13.09.22 г.
fallback