България може да бъде пример за други страни, включително САЩ, с данъчната си политика. Това мнение изказа бившият финансов министър Симеон Дянков по време на регионална конференция за Централна и Източна Европа, организирана от Българската CFA Асоциация.
"Три десетилетия след смяната на режима България влезе в световната икономика. Сега имаме свобода, достъп до информация, до технологии. Но има няколко сериозни проблема, пред които сме изправени и един от тях е демографската криза“, каза още Дянков.
„Не е тайна, че нашият регион много бързо губи населението си. България е шеста в Топ 10 на страните с най-бързо топящо се население. Това води до проблеми като липса на работна ръка", каза Дянков. По думите му демографският срив и липсата на квалифицирани работници ще са най-сериозните предизвикателства пред България в следващото десетилетие.
Въпреки че икономическата активност ускорява темпото си, този ръст не е териториално равномерен. Според Дянков една от грешките на политиците е в насочването на европейски средства за определени региони. „В Северна България животът е различен. Там живеят и работят по-малко хора“. Според него, за да се справи страната с бързо застаряващото население, правителството трябва да се фокусира върху инвестиции в образованието.
Вторият акцент, който той постави на регионалната инвестиционна среща, е нуждата от европейска интеграция на Западните Балкани. Той подчерта, че по време на българското председателство в ЕС България ще работи за ускоряване на процесите за европейско членство на страни като Сърбия, Черна гора и Македония.
"В същото време тези шест месеца са чудесен момент да покажем желанието си и готовността си за еврозоната. Румъния също е готова да ни последва, както и други държави от Западните Балкани, които ако не сега, то след няколко години също ще изпълняват изискванията", каза Дянков.
Като също толкова важна той открои работата за единния капиталов пазар, като същото отнесе и за сфери като енергетика и цифровизация.