България е най-големият производител на тикви в Европейския съюз (ЕС), сочат данни на Евростат, разпространени днес по повод предстоящия Хелоуин.
Близо 12 хил. хектара в България са засети с тикви, сочат данните. През 2016 г. у нас е прибрана реколта от над 130 хил. тона тикви.
Наблюдава се истински скок спрямо предходната 2015 г., когато реколтата е била малко над 25 хил. тона.
Това драстично увеличение има своето обяснение и то се крие в субсидирането. През лятото на 2016 г. земеделското министерство отчете, че заради субсидиите, особено допълнителните за обвързана подкрепа, площите с тикви у нас са нараснали с над 500%.
Тогава министерството призна, че при култури като тикви и орехи се е получило изкривяване при подпомагането, затова те ще бъдат изключени от обвързаната подкрепа до 2020 г.
През октомври миналата година при втория прием на проекти по подмярка 4.1 "Инвестиции в земеделски стопанства" на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. тиквите бяха изключени от списъка с чувствителни сектори. Проектите от тези сектори получават предимство с повече точки при оценката.
„При това производство разходите са 3 пъти по-малки от субсидията. Тоест ти нито добив трябва да постигаш, нито агротехнология. Субсидията само да вземаш, си на 200% печалба“, каза в интервю за „24 часа“ през лятото на миналата година тогавашният земеделски министър Десислава Танева.
„През ЕК са докладвани преди години 62 хектара, а сега сме на 13 хил. ха. Държава на тиквите ли ще ставаме?... Тиквите са иззели бюджет, който щеше да подпомогне производство, което носи добавена стойност и осигурява заетост“, каза тогава Танева.
Междувременно България изпреварва значително останалите членки на ЕС по производство на тикви. На второ място със значителна разлика е Испания с 97 хил. тона, а на трето е Франция с 96 хил. т. В топ 5 влизат още Германия с 87 хил. тона и Португалия със 75 хил.