fallback

Л. Павлова: Недоказаните обвинения в корупция петнят репутацията на България

Европредседателството е важно, защото ни дава възможност да покажем, че можем да отстояваме политики на международно ниво, каза ресорният министър

10:51 | 30.10.17 г. 8

Не бива да се дават лоши външнополитически сигнали, като се подхвърлят обвинения в корупция между опозиция и управляващи. Така министърът на българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова коментира по БНТ заявката на БСП за вот на недоверие към правителството относно корупцията.

Според нея между партиите трябва да се търсят общи позиции и точки, доколкото е възможно, особено в приоритетен сектор като българското председателство на Съвета на ЕС.

“Трябва да търсим кое да ни събере. Отстояваме своите приоритети и политики. Да търсим разделението е най-лесно”, смята тя. 

Тя отбеляза, че „светът не започва и не свършва с европредседателството“, но то е важно, защото дава възможност на България да покаже, че е способна да отстоява политики на международно ниво.

Лиляна Павлова каза още, че обвиненията в корупция са „лесна дъвка за дъвчене“, но е трудна за доказване. Според нея управляващите правят всичко възможно да разследват сигналите за корупция, но недоказаните обвинения петнят репутацията на България.

Сигналите се подават в компетентните органи, не бива да се ползват за политически пиар, посочи министърът.

По думите й подготовката на европредседателството върви с много добри темпове.

Павлова отбеляза, че в БСП сами са признали, че до голяма степен повтарят приоритетните за управляващите точки за европредседателството, но заяви, че очаква предложенията на опозицията.

“Не се срамуваме от критики. Да проведем един добър дебат в пленарна зала и да чуем предложенията на опозицията, за да отчетем всички гледни точки”, предложи министърът.

По темата с антикорупционното законодателство Павлова заяви, че професионалистите работят усилено законът да се прецизира и заяви, че според нея предложението на опозицията изглежда като връщане на Държавна сигурност.

“Виждаме провала на румънския модел, затова трябва да се поучаваме от грешките. Да намерим компромисен вариант. Трябва да се предприемат мерки срещу корупцията, но въпросът е как ще се осъществява контролът”, каза тя.

Лиляна Павлова изрази надеждата, че до края на мандата на правителството България ще влезе в Шенген и еврозоната. Според нея България отговаря на изискванията за Шенген, но в неприемането на страната ни „има политически нюанс“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:54 | 10.09.22 г.
fallback