Следващата година ще бъде годината на предприемачите, на стартъпите и на инструментите на финансовия инженеринг. Държавата ще направи всичко възможно да осигури добри условия за работа на бизнеса и научните среди, както и да насърчава предприемачите.
В това увери участниците във форума „Предприемачеството, възможност за младите“ заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов.
Конференцията се организира от Фондация за развитие на предприемачеството, съобщи пресцентърът на икономическото ведомство.
В рамките на форума Лъчезар Борисов информира участниците, че за първи път по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ ще стартира схема за насърчаване на предприемачеството.
„Тя е конкретно за стартъпите и ще бъде отворена не само за утвърдени компании на пазара, но и за младите предприемачи“, посочи зам.-министърът и подчерта, че Министерството на икономиката подкрепя бизнеса и след общественото обсъждане на схемата е имало забележки, които се отстраняват.
„Първоначално схемата е предложена да бъде за 67 млн. лева, по която предприемачите могат да получат 90% грантова помощ, като общият грант може да достигне до 200 хил. лева“, допълни Лъчезар Борисов.
По време на дискусията зам.-министърът подчерта, че нашата страна вече се превръща в лидер в IT сектора, както и в автомобилостроенето (изработване на автомобилни части).
По време на конференцията Лъчезар Борисов обясни, че отскоро Министерството на икономиката е принципал на нов финансов инструмент – Българската банка за възстановяване и развитие (ББР).
„Преди няколко месеца беше приета Стратегията за банката до 2020 г., която поставя много сериозен акцент върху малките и средните предприятия и насърчаването на предприемачеството. Конкретните цели на стратегията е да се промени структурата на финансиране - от директно да поставим акцента върху индиректното финансиране“, заключи зам.-министърът, като даде пример с он-лендинг програмата към търговските банки по плана „Юнкер“.