Външните експерти по Националния иновационен фонд (НИФ) подписаха анекси към договорите за оценяване на проектите по осма сесия, съобщиха от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП).
„Учени от БАН и университетите ще получат хонорарите си за извършената работа“, заяви изпълнителният директор на агенцията Мариета Захариева, която се срещна с учените.
В договорите е записано, че средствата се изплащат след приключване на осмата сесия и обявяване на класирането. Анексите са за разплащане след извършване на оценяването и след подписани приемо-предавателни протоколи.
"Реално работата на учените приключи отдавна и има подписани протоколи. Това ни дава основание вече да пристъпим към изплащането на хонорарите до края на месеца или в началото на ноември“, подчерта Захариева.
Припомняме, че преди две седмици учени и фирми протестираха срещу забавяне на оценките по проекти за иновации и изпратиха писма до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Валери Симеонов, министъра на икономиката Емил Караниколов и омбудсмана Мая Манолова. Неуредици при оценката на проекти, кандидатствали за финансиране от Осмата конкурсна сесия на Националния иновационен фонд, можеха да провалят 192 проекта
Изпълнителният директор на ИАНМСП обясни, че е поискала свикване на управителния съвет на фонда, за да се вземе решение за обявяване на класиране на иновационните проекти и за това кои от тях ще получат финансиране.
Средствата във фонда по Осма сесия обаче няма да достигнат за всички оценени проекти с над 60 точки, както е записано по правилата. Техният брой е 84 и са на стойност около 16 млн. лв. Общо бяха подадени 192 предложения.
Проф. Георги Райчевски, който е сред оценителите и програмен директор на ГИС Трансфер център към БАН, предложи да бъдат финансирани проектите с над 75 точки. Останалите експерти бяха на мнение, че трябва да се търсят допълнително средства за всички иновации, защото след като са получили високи стойности, означава, че те са добри.