Български работодатели поискаха оставката на министъра на труда и социалната политика Бисер Петков заради заявените намерения за административно нарастване на праговете за минималния осигурителен доход (МОД) с 3,9% и увеличение на минималната работна заплата (МРЗ) на 510 лв. през 2018 г.
Според работодателите ръстът на минималните доходи не е консултиран предварително с тях като национално представителни работодателски организации. Организациите на бизнеса в България видяха в това „стъпка, пряко насочена срещу социалния диалог“.
В отговор министърът на труда и социалната политика категорично опроверга твърдението, че решението му за административно определяне на минималните осигурителни доходи за 2018 г. не е консултирано с работодателските организации.
Той припомня, че социалното министерство е спазило процедурата по договаряне на МОД като чрез насоките по договаряне социалните партньори са информирани за основните параметри за бюджетната прогноза за 2018 г., където е включен прогнозният размер на минималната работна заплата.
Преговорите не се състояха поради отказа на работодателите да участват в тях, заявява в отговора си Петков. И допълва, че за да насърчи социалния диалог, извън утвърдената процедура, лично в качеството си на министър е организирал три срещи на браншови организации на работодателите и на синдикатите, на които представители на работодателите са отказали да участват, с изключение на Българска браншова камара – Машиностроене, посочва в отговора си Бисер Петков, разпространен от пресцентъра на социалното министерство.
Той уточнява също, че на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) на 28 септември е информирал членовете за намерението да определя административно нарастване на МОД с 3,9% (процентът е определен в съответствие с прогнозата за нарастване на БВП за 2018 г.).
"Съгласно Кодекса за социално осигуряване в качеството ми на министър на труда и социалната политика съм длъжен да определя МОД, които са част от Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО). Бюджетът на ДОО, който е част от държавния бюджет, тепърва ще се обсъжда със социалните партньори в НСТС, след което ще бъде внесен в Министерския съвет", обяснява Петков.
По отношение на минималната работна заплата министърът уточнява, че МТСП все още не е стартирало съгласувателна процедура по подготовка на нормативен акт на МС за определяне на размера й за 2018 г.