fallback

Цачева: Корупцията не може да пребори с един-единствен закон

Според правосъдния министър има разлика между „корупция“ и „корупционно рпестъпление“

09:27 | 18.10.17 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Корупцията няма как да бъде преборена с промени в един закон. Това мнение изказа в ефира на Нова телевизия министърът на правосъдието Цецка Цачева.

Повод за гостуването ѝ бе провелият се вчера Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) при президента, по време на който политиците не успяха да постигнат съгласие относно това какъв точно да е бъдещият орган за борба с корупцията и кой да избира неговия ръководител. От ГЕРБ настояват шефът да се определя от Народното събрание, а БСП смята, че това трябва да прави президентът.

Социалистите и държавният глава държат това звено да има разследващи функции, а ГЕРБ са против. Цецка Цачева обаче е категорична, че шефът на новия антикорупционен орган трябва да се избира от депутатите.

„Този орган трябва да събира разпиляната в различни служби и звена информация и да я анализира. Необходима е единна информационна система, защото чрез нея по-лесно ще се разкриват престъпления”, заяви правосъдния министър.

Според Цачева друга нужна реформа в правосъдието е „разследването да отиде в следствието”. Именно това предвижда една от готвените промени в Наказателно-процесуалния кодекс.

„Така обвиненията на прокуратурата ще могат да издържат в съда”, смята още министърът на правосъдието. 

"Постигнахме максимален консенсус по всички тези, които бяха изложени. В този момент в НС има внесени два отделни законопроекта. Консултативният съвет със сегашното становище е закъснял във времето. Господин Радев държа да кажа, че подчерта, че не иска да взима страна", каза тя. "Обединихме се по необходимостта за комплексен подход и мерки - разкриване, разследване, противодействие. Тези фази няма как да бъдат в един закон. Те трябва да са в различни закони", добави Цачева. 

"Юристите и хората, които се занимаваме с точните съдържания на определени понятия, знаем какво е корупция и какво е корупционно престъпление - има разлика. Корупцията има различни форми на проява, някои от тях излизат извън рамките на престъпното действие. Не всяко нарушение е престъпление", обясни още Цачева. Водещият обаче така и не разбра разликата между корупция и корупционо престъпление и как може да има „корупция“, която да не е престъпление.

 "Искам да разбера има ли корумпирани политици, но това няма как да науча, ако питам прокуратурата с писмо", отговори тя на въпрос от водещия иска ли да научи кои хора от властта са взимали пари от фалиралата КТБ. Правосъдният министър обяви, че това може да стане само, ако има влязла в сила присъда.

Тя изтъкна след фалита на КТБ се правят много стъпки, включително промяна в законодателството, за да се предотвратят подобни казуси вбъдеще, но не конкретизира какви точно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:55 | 14.09.22 г.
fallback