Външни експерти ще оценяват техническите спецификации при възлагането на обществени поръчки. Те ще бъдат вписвани в специален списък и ще бъдат определяни на случаен принцип чрез специализиран софтуер при оценка на документацията.
Това предвижда публикувана за обществено обсъждане наредба, изготвена от Министерския съвет, в изпълнение на предвиденото в Закона за обществените поръчки.
В доклада към Наредбата финансовият министър Владислав Горанов посочва още, че от ЕС очакват от България по-задълбочен контрол по отношение на спецификациите на обществените поръчки.
Изготвената наредба е стъпка именно в тази посока - за извършването на тези проверките са нужни специфични знания в различни области, а Агенцията по обществени поръчки не разполага с такъв капацитет, пише той.
При определянето на оценителите ще се избира между експертите в областите, които съответстват на предмета на поръчката, определен от възложителя. Проверката ще продължава в кратки срокове - до пет дни.
Според Наредбата възнагражденията на външните експерти се определят на базата на времето, отделено на задачата, но не повече от 40 астрономически часа. Всеки час ще се заплаща - в размер на 10 лева.
Текстовете регламентират и изискванията към желаещите да бъдат външни експерти. Те трябва да имат висше образование (със степен бакалавър или магистър) и поне четири години професионален опит в заявената област. Кандидатите ще подават специални заявления, че искат да бъдат експерти към Агенцията по обществени поръчки.
Заявленията ще се подават всяка година през октомври и ще бъдат подписвани само с електронен подпис, става ясно още от проекта на наредбата. С тях експертите ще декларират и, че няма да разгласяват информация от документите за търговете.
Наредбата определя и процедурата по изваждане на външни експерти от списъка на Агенцията. Това ще става при системни нарушения при изпълнение на възложена експертиза, както и при обстоятелства, които водят до неизпълнение на условията за избор на външни експерти.