Няма национализация на "Дунарит", има наддаване по прозрачна процедура. Това обяви по Нова телевизия министърът на икономиката Емил Караниколов.
Той обясни, че решенията във военно-промишления комплекс не ги взема той, а Междуведомственият съвет по отбранителна индустрия.
"Крайно време е всички да го разберат – крайният собственик на "Дунарит" е офшорка на Вирджинските острови. Говори се, че е на Цветан Василев, но утре може да е на някой друг. Това никой не го притеснява – притеснително е за всички, че държавата може да влезе на пазарен принцип в "Дунарит". Крайно време е някой да каже, че не държавата е лош стопанин, а има калпави мениджъри", коментира Караниколов.
На въпрос защо толкова много политици от различни политически сили считат, че случващото се с "Дунарит" е опит да бъде унищожен печеливш бизнес, икономическият министър отговори риторично, че те не се притесняват, че не се защитава държавният интерес.
Караниколов е на мнение, че „въпросните хора не ги притеснява, че държавата може да бъде ощетена”.
За случая "Емко" министърът се съгласи, че е безумно да се вземе лицензът на фирмата за внос и износ и да не се позволи да бъде изнесена продукцията за Индия, след като компанията сега държи продукцията на пристанището в Бургас, а има предписание за неправилно съхранение на боеприпаси.
Същевременно обаче Караниколов не нарече закона "несправедлив", макар да използва думите "за съжаление" относно казуса.
Той ще предложи промени в законодателството, които да позволят отнемане на лиценз за производство в оръжейните предприятия, когато има нарушения, а не за износа, както е в момента.
Министърът заключи, че се надява този проблем трайно да се реши на 6 октомври. Тогава се очаква на заседание Междуведомственият съвет по отбранителна индустрия да вземе решение за връщане на лиценза на частното дружество.
Министърът коментира, че рейтингът му в обществото е нисък, както показаха данни от проучване на "Алфа рисърч" вчера, защото хората не усещали все още подобряването на икономиката.