Задочният спор между премиера Бойко Борисов и президента Румен Радев за купуването на изтребители за военновъздушните сили продължава с пълна сила.
След като преди дни стана ясно, че парламентарната комисия, която разследва процедурата за избор на шведските „Грипен“, вероятно ще предложи събирането и оценката на нови оферти, т.е. частично подновяване на процедурата, премиерът Бойко Борисов нееднократно коментира, че не е сигурен дали шведските самолети са най-добрите за армията ни.
Вчера той допълни, че в момента приоритет е превъоръжаването на сухопътните войски, както и увеличаването на заплатите на учителите и пенсиите, както и че България трябва да изчака плана на ЕС за отбранителен съюз, по който ще се финансират съвместни проекти.
Радев междувременно коментира, че „лобистите постигнаха своето за изтребителите“, както и че „конкурсът се връща в изходна точка“, заради което има риск българската авиация да бъде приземена.
Президентът продължи с реториката и в Ню Йорк, където ще присъства на 72-ата сесия на Общото събрание на ООН.
„Национална сигурност не се гради с ежедневна смяна на позициите. Товa е стратегическа сфера за сигурността и за бъдещето на страната“, коментира той пред журналисти, цитиран от пресслужбата на Президентството.
Президентът посъветва съветниците на правителството и парламентарната група да четат повече. „Не може да си прочел един хвърчащ документ, а има сто такива, и да излизаш и казваш най-странни твърдения“, заяви още Румен Радев. Президентът уточни също така, че премиерът Пламен Орешарски не е търсил негова експертиза по отношение на шведския изтребител „Грипен".
Що се отнася до заседанието на Общото събрание на ООН, Радев посочва, че държавите от организацията трябва да представят своите предложения и да постигнат консенсус за предприемането на реформи, които да увеличат ефективността в работата ѝ и да ускорят процеса по вземане на решения в случаи на кризи.
„Кризите възникват и се развиват много бързо, а постигането на консенсус понякога изисква твърде много време“, подчерта държавният глава.
„Изправени сме пред предизвикателството да се противопоставим на екстремизма не само като общества, но и като личности и можем да постигнем успех само ако отстояваме своите ценности и отдаваме почит към хората, които са преoдолели страха си и са се опълчили срещу насилието“, коментира Румен Радев на международен форум в Ню Йорк под патронажа на ЮНЕСКО, на който беше представена „Глобалната коалиция за надежда“.
Целта на „Глобалната коалиция за надежда“ е да отличава ежегодно обикновени хора, които се превръщат в герои, рискувайки живота си в борбата с екстремизма, или са извършили действия в защита на културното наследство и изграждането на мостове между културите.
„Краят на студената война породи надежда за създаването на сигурен и проспериращ свят, но днес сме изправени пред все повече предизвикателства, които застрашават мира и стабилността. Едно от тези предизвикателства е екстремизмът, който не признава граници и ценността на човешкия живот, културата и религията“, подчерта в изказването си Румен Радев.