fallback

Омбудсманът иска санкции за производители, които предлагат храни по двоен стандарт

Да се прекрати практиката да се предлагат стоки с по-ниско качество спрямо западноевропейските страни, настоява Мая Манолова

10:41 | 19.09.17 г.

Омбудсманът Мая Манолова настоява за промени в европейското законодателство, за строг контрол и санкции за производителите, които предлагат храни по двоен стандарт.

Като обществен защитник Манолова ще настоява да бъде променено европейското законодателство, така че да има забрана за предлагането на стоки с една и съща марка, но с различно съдържание в различни точки на ЕС. Да има ясен механизъм за контрол - или чрез единен европейски орган, или чрез мрежа от национални органи.

„Ако не е еднакъв стандартът, да има много строги санкции”, иска Манолова.

За двойния стандарт стана ясно преди месеци след извършени проучвания

Манолова обясни, че е направила и свое проучването с помощта на майки, които живеят в Берлин и Виена.

„Шоколадът в България и Виена е различен, перилните препарати е по-добре да бъдат купени от Гърция, има проблем с козметиката, всички български майки са наясно, че продуктите, с които хранят децата си, са с различно качество в България и в Европа, при това и цената е по-висока у нас, в голяма част от случаите с доста сериозен процент”, заяви по Нова телевизия омбудсманът Мая Манолова.

„Сравнихме едни и същи продукти за деца, от едни и същи марки, от едни и същи хранителни вериги. Установихме, че едно пюре, което е много популярно сред майките в България, има по-голям процент рапично олио. Във Виена и Берлин е 0,9%, а в България – 1,3%. Цената в България е с 26% по-висока”, обясни омбудсманът.

По думите й ябълков сок, популярен сред младите майки, в България е със 147% по-скъп от същия в Берлин. Популярен млечен десерт, закупен в София, се оказва, че е с 1% по-малко шоколад, отколкото същият, закупен във Виена и Берлин. Както и с 3% по-малко мляко спрямо същия във Виена и Берлин. Цената обаче е с 93% по-висока у нас спрямо Берлин и с 16% по-висока спрямо Виена.

В газирана напитка в Берлин и Виена се използва захар, в България – глюкозо-фруктозен сироп.

„Става дума за недопустимата обида за българите и за гражданите от Централна и Източна Европа. Това е практика да се предлагат стоки с по-ниско качество спрямо западноевропейските страни”, обясни Манолова.

По думите й има риск освен „Европа на две скорости” да се появи и „Европа на два стандарта”.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:05 | 14.09.22 г.
fallback